Повече от 1/3 от частните училища в България са иновативни. Това са общо 39 образователни институции, които показват развитие на иновативната култура, която не е самоцел, а средство за подобряване на обучението и на работата с децата. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри четвъртата поредна годишна среща на Българската асоциация на частните училища.

През тази учебна година 229 са действащите частни образователни институции, от които 104 училища и 125 детски градини. "Тези структури имат свобода и възможност да реализират иновации. Това е и една от основните причини да бъдат част от промяната в образователната система, която се случва постепенно, и с много сериозни натрупвания“, заяви министърът.

Проф. Цоков отбеляза, че образованието като сектор се развива, когато има и вътрешна конкуренция. Съвременните образователни системи са преди всичко бъдеще, свързани с навлизането на изкуствения интелект, на технологии, на предизвикателства относно личностното развитие и технологичната подготвеност на учениците.

"Частното образование е алтернатива, която предоставя специфична училищна култура. Реализираните иновации дават и още възможности за креативност в учебния процес“, добави той.

Гости на министерството през това лято бяха две частни детски градини, които изнесоха открит урок и демонстрираха иновативен подход на преподаване. Министър Цоков благодари на тях и на всички учители, които работят по програми, ориентирани към повече свобода и изграждане на качества като адаптивност, самостоятелност, гъвкавост и ценности, близки до семейните.

Той благодари и на всички институции, преподаватели и експерти за работата им през изминалата учебна година, през която бяха постигнати по-добри резултати в обучението на учениците. "Нашата система показа, че има неизползвани ресурси и възможности, които могат да се внедряват, стига да има спокойствие, целенасоченост и единство“, допълни той.

Според председателя на Българската асоциация на частните училища в България Мария Каменова доброто партньорство е изключително ценно за развитието на цялостната образователна система. "Иновативните училища обновяват традиционните методи на обучение и провокират учениците да са активни участници в занятията. Развиват ключови компетентности, критично мислене, повишават мотивацията за учене, което всъщност развива и системата“, отбеляза тя.

Министър Цоков подари на председателя на БАЧУ реплика от Рогозенското съкровище, изработена от ученици на ПГ “Велизар Пеев" в Своге.

Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева участва активно в модерираната дискусия след откриването на форума. На събитието присъстваха още ректори на частни университети, началници на регионалните управления на образованието в страната, представители на Столична община и на Асоциацията на индустриалния капитал в България, частни образователни институции, експерти, ученици и др.