Министър Асена Сербезова участва в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част "Здравеопазване")
© Министерство на здравеопазване
Съвместната декларация, инициирана от Полша, е подкрепена от общо 11 държави членки, в т.ч. от инициатора Полша, България, Словакия, Унгария, Словения, Чехия, Литва, Румъния, Латвия, Естония и Хърватия. Европейската комисия прикани държавите членки да се възползват от всички съществуващи механизми за подкрепа на украинските граждани.
По време на дискусията относно ваксинацията срещу COVID-19 в ЕС здравните министри изложиха становищата си относно актуалната ситуация с ваксините и ваксинационния процес. Редица държави, в т. ч. и България, призоваха ЕК да подпомогне държавите в комуникацията с производителите, вкл. чрез съобразяване на договорите и доставките с потребностите на държавите в ЕС и ограничените възможности за предоставяне на ваксини за трети страни. В изказването си България посочи още: "Целесъобразно е спешно да се обмисли механизъм за обратно изкупуване от ЕК на излишните дози ваксини от държавите членки, както и да се търсят решения за даряване извън COVAX, напр. чрез УНИЦЕФ.“ Редица държави изразиха тревога от потенциалното унищожаване на ваксини и свързаната с това значителна тежест върху националните бюджети.
Здравните министри обмениха и становища относно европейския отговор на редките заболявания. България сподели мнението, че са необходими обединени усилия на държавите членки за осигуряването на адекватен достъп на всички граждани на ЕС до лекарства сираци, при отчитане на националните специфики, както и на различията в бюджетите за здравеопазване и БВП на държавите.