Министър Александър Николов: Ресурсът за подпомагане в енергийния сектор по различни пера вероятно ще надхвърли 1.5 млрд. лв.
© Министерски съвет
"При природния газ имаме доста стряскащи данни за повишението през последните 12 месеца. Петролът за 12 месеца също значително поскъпна, но с по-бавни темпове от природния газ. През последните месеци екипът на Министерство на енергетиката работи денонощно. Прегледахме данните за производство и консумация в България. Производството в България има около 15 % ръст за последната година, а реалната консумация нараства с около 4%. Важно е, че поради повишаването на капацитета за износ и поради това, че производствата ни са стабилни, се повишава износът, което е с над 100%. Това води до относително сравними цени с Гърция и Румъния например.“, заяви той
По думите му средната цена на електроенергията се повишава и това ще се запази в следващите два – три месеца.
"Всички наши предложения за подпомагане ще бъдат обсъждане на Министерски съвет. Те ще са валидни за 4 месеца. Целта е да обхванем най-тежкият период, който предстои с най-голяма консумация на електроенергия. Ще включим и потребителите на природен газ. Искаме да отразим максимално пазарната динамика и най-ефективно да подпомогнем консуматорите. Схемите ще продължат да се развиват, за да можем да посрещнем тази ценова криза. Компенсациите от декември нататък ще се изчисляват спрямо реалната цена на борсата от Ден напред за месец юли, което е 185.59 лв. на мегаватчас. Това е базата, от която се тръгва. Всички под тази сума няма да получат компенсации. Размерът на компенсацията е 75% от разликата между базовата цена и реалната средномесечна борсова цена, но не повече от 30% от реалната цена.
Очакваме съдействие от бизнеса относно начина на консумация и разумен преглед от тях на цените. Очакваният размер на компенсацията по тази мярка ще надхвърли 900 млн. лв. за 4-те месеца“, допълни той.
"Разработена и схема за подпомагане на мрежовите оператори, като тази мярка е приблизително 350 млн. лв., за да не се натрупва допълнително дефицит на операторите, за да се намали бъдещата тежест в цената на електроенергия. Подкрепата за потребители на природен газ ще подкрепим с около 200 млн. лв. Ресурсът по различни пера вероятно ще надхвърли 1.5 млрд. лв.“, заяви министърът.
Николов посочи, че средствата от държавния бюджет ще бъде последното перо, което ще бъде разходвано. По думите му предложенията ще бъдат обсъждани на утрешното заседание на Министерски съвет. Според него трябва да се вземе решение преди 30 декември. Той добави, че се обсъждат и средносрочни и дългосрочни мерки за сектора, за да се постигне предвидимост и прозрачност в енергетиката.
По думите му се обмислят всикчи възможни мерки за устойчива стабилност за енергийната система.