Министър Александър Николов: Няма да се стигне до фалити и спиране на топлоподаването заради по-скъпия газ
© Министерство на енергетиката
Николов увери, че Министерството на енергетиката няма да допусне спекулации по темата и е възложило пълен преглед по оперативното управление за доставките, осигурени от "Булгаргаз“, както и на други дружества под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
По думите ну министерствата на енергетиката и на финансите ще адаптират при нужда мерките за компенсация, така че рисковете за дружествата, свързани с топлоподаването, да бъдат избегнати за целия отоплителен сезон, като фалити също няма да бъдат допуснати. Министърът подчерта, че програмата за компенсиране на високите цени в енергетиката е нова и продължава да се оптимизира. Той изрази надежда, че по-ниските цени на газа, увеличените доставки и намаленото ползване поради топлото време ще се отразят положително на стойността му в бъдеще.
Той допълни, че на най-високо равнище продължават и усилията за гарантиране на количествата синьо гориво от Азербайджан при по-добри цени от настоящите. Министър Николов заяви, че ще се разследват и причините за забавяне при инфраструктурните проекти, в това число и този за разширение на капацитета на хранилището за природен газ в Чирен.
Александър Николов подчерта още, че цените са пряко свързани с ценовата динамиката при петрола, европейските газови пазари и ограничените запаси в Чирен, но въпреки това българският газов пазар все още е доста по-конкурентен от редица чуждестранни.
Министърът бе категоричен, че проверките в дъщерните дружества от системата на БЕХ, включително "Булгаргаз“, са функция от решенията на техните ръководства. Той анонсира също, че му предстои среща с гръцкия министър на енергетиката Костас Скрекас, на която ще бъдат дискутирани причините за забавеното изграждане на газовия интерконектор с южната ни съседка. Николов отбеляза, че това затруднява диверсификацията на доставките природен газ за България, като на разговорите ще бъде поставен и въпросът за неустойките заради проблема.