Министрите за Кохезионната политика на ЕС ще обсъдят пътя на сближаването в ЕС до 2050 г. в условията на днешните предизвикателства и потенциала на европейските региони
©
На фона на днешните предизвикателства пред Европа като климатични промени, ограничени природни ресурси, негативна демографска картина, икономическите кризи, пандемията COVID-19, а сега и военния конфликт в Украйна, рискът от икономическа стагнация и задълбочаване на разликите в развитието на отделните региони на Европа е особено голям. На този фон Европейският съюз си е поставил амбициозен дневен ред за сближаване и устойчив растеж, зеления и цифровия преходи, постигането на енергийна независимост и неутрална по отношение на климата икономика. Министрите ще обсъдят различните подходи за устойчив път на развитие на регионите, така че техните особености и различни стартови позиции да бъдат отчетени по пътя към общоевропейските цели.
Изпълнението на инвестиции по опростени правила и запазването на партньорството с регионалните и местни власти, гражданите и бизнеса, са сред акцентите в одобрената позиция на България. Многостепенното управление с участието на всички заинтересовани страни, териториалният подход и съчетаването на различни инвестиции, съобразно нуждите и особеностите на конкретните региони, са достижения на кохезионната политика, които носят добавена стойност именно за насърчаване на бенефициентите да бъдат инициативни и отговорни участници в процеса. Освен това те водят до съчетаване на европейските с националните приоритети. Все по-важни занапред ще бъдат функционалните връзки между градовете като центрове за растеж и селата, става ясно от позицията. Необходимо е обаче регионалните измерения да бъдат още повече насърчавани и отчитани във всички политики и инициативи на ЕС.
Ключови за успеха на политиката, според страната ни, ще бъдат по-нататъшното опростяване на правилата и процедурите за достъп до фондовете, намаляването на административното бреме за тяхното управление и не на последно място, единна рамка от правила за различните инструменти за финансиране на ЕС. От своя страна заложената в регламентите гъвкавост за реакция на непредвидени обстоятелства носи ползи за държавите- членки, но не бива да води до изместване на фокуса на кохезионната политика, като дългосрочна инвестиционна политика на ЕС за сближаване, растеж, заетост и балансирано териториално развитие, се казва още в позицията.
В дневния ред на заседанието на Съвета се планира още министрите да обсъдят и допълнителни възможности за подпомагане на европейско ниво на държавите, които посрещат бежанците от войната в Украйна.