Министерството на туризма раздаде на церемония Годишните награди в туризма - 2021
© Министерство на туризма
Тя посочи значението и символиката им, като каза, че наградите са "символ на упоритостта и несломимия дух на всички работещи в сектора, на всички, които вярват във възможностите за туризъм в България.“ Със статуетката "Златна роза“ Министерството на туризма засвидетелства уважение за положените труд, инициативност и въображение към всички участници, подчерта министърът.
Сред официалните лица бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, министрите на икономиката, на културата, на земеделието, храните и горите и на енергетиката. Събитието бе уважено от кметове, ръководители на браншови организации, туристически компании и медии.
Победителите във всичките категории - 4 професионални, 4 художествени и 1 за общини, както и в категорията за голямата награда "Изборът на българите“, получиха традиционната статуетка, запазена марка на конкурса и символ на страната ни – българската роза, изработена от Димитър Германов, а заелите втори и трети места - грамоти на Министерството на туризма. На специалния сайт за наградите бяха подадени онлайн над 50 хил. уникални вота за над 60-те участници във всички раздели.
Честта да открие връчването на статуетките имаше вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова в главната категория - "Изборът на българите“. Тя заяви, че за нея е чест да участва в тази бляскава церемония. "Наградите в туризма станаха сами по себе си институция за хората, които работят в този сектор", бе категорична тя. И добави, че министър Балтова е начело на Министерството на туризма в една много трудна година, но въпреки всичко, са положени много усилия страната да не бъде затворена, а бизнесът да продължава да работи. Тя подчерта, че в Националния план за възстановяване и устойчивост туризмът е залегнал като приоритетна политика. Вицепрезидентът поднесе отличието на победителя "Исторически парк“, село Неофит Рилски, град Варна. Наградата получи управителят му Боян Петков.
Първо място в категория "Туристическа дестинация“ завоюва град Шумен. Отличието връчи министър Балтова, заедно с председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Георги Щерев, а призът бе получен от Миглена Маринова – директор на общинско предприятие "Туризъм, публични прояви и атракции“ към общината.
Една от най-оспорваните категории бе "Туристическа атракция/обект“. Статуетката за победителя в нея - Безистенът в град Ямбол, бе връчена на Енчо Керязов, заместник-кмет на община Ямбол от министъра на земеделието, храните и горите Христо Бозуков и от Светлана Атанасова – председател на УС на БАТА.
В категория "Иновация“ отново първото място бе заето от "Исторически парк“, село Неофит Рилски, област Варна, а наградата поднесоха министърът на икономиката Даниела Везиева и Полина Карастоянова, изпълнителен директор на сдружение "Национален борд по туризъм“.
Министърът на културата проф. Велислав Минеков и председателят на Сдружение "Туризъм“ Венцислав Кръстев връчиха розата за "Специализиран туризъм“ на кмета на община Петрич Димитър Бръчков за първата позиция в категорията - къща музей "Ванга“.
Силвия Георгиева, изпълнителен директор на "Националното сдружение на общините“ в Република България и Димитрина Горанова, председател на Управителния съвет на "Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти“, връчиха статуетката на фаворита в друга много атрактивна категория – "Туристическа община 2021-ва“, която отново отиде при община Шумен.
Втората част на церемонията бе посветена на постиженията на медиите, отразяващи туризма. Министърът на енергетиката Андрей Живков и Живко Иванов, заместник-председател на "Българския съюз по балнеология и СПА туризъм", дадоха първото отличие за "Журналистически материал на тема туризъм в България за 2021 г. в телевизия“ на Георги Георгиев от Нова телевизия.
За най-добра журналистическа изява в онлайн медия гласуващите са посочили Руслан Йорданов от bgtourism.bg. Наградата бе поднесена от Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара.
Победител в категорията за печатна медия стана Елица Лукова с материала си в списание "Кенгуру“. Тя получи наградата си от журналиста и телевизионен водещ Георги Тошев и Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България.
Франк Кванте, главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД и Любомир Попйорданов, председател на Сдружение "Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България", предадоха розата в оспорваната категория за интернет блог на Георги Гюзелев от world2explore.eu.
По случай церемонията официален поздравителен адрес бе изпратен от Симеон Сакскобургготски, бивш министър-председател на Република България в периода 2001-2005 г. В него той посочва, че след нанесените от пандемията щети, малцина са си давали сметка колко незаменим е станал за живота на всеки един от нас туризмът. Но днес, в навечерието на 2022 година, гледаме с надежда към бъдещето и сме се поучили от изминалите две години. Идва времето да градим и надграждаме, заедно държава и частен сектор, посочва в обръщението си Симеон Сакскобургготски. Събитието беше почетено с поздрав и от генералния секретар на Световната организация по туризъм към ООН Зураб Пололикашвили, който изпрати видеообръщение, посветено на кръглата маса и годишните награди, организирани от Министерството на туризма в рамките на деня.
Истинската изненада за вечерта бе поднасянето на специални плакети от министър Балтова на професионалисти и доайени, допринесли с труда си за развитието на туризма в България. Тя награди със специалното отличие за личен принос Бисерка Огнянова - Награда за цялостен принос в популяризирането на туризма, Людмила Ненкова с Награда за принос в повишаване на качеството в туристическото обслужване, Любозар Фратев с Награда за принос в развитието и популяризирането на регионалния туризъм, Иван Иванов с Награда за принос в развитието и популяризирането на морския туризъм и Румен Драганов, който получи Награда за цялостен принос в развитието, популяризирането и създаването на историческа памет за туризма в страната.