Министерският съвет реши европейските делегирани прокурори да се обособят в самостоятелна структура
© Министерски съвет
"Предвижда се европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в структура, която да има собствена администрация, да бъде бюджетно осигурена, да бъде определена като организационна единица по Закона за защита на класифицираната информация. Тоест да има самостоятелно секретно деловодство. Предвижда се и задължение държавата да осигури необходимата сграда“, уточни Йорданова.
По думите й към настоящия момент ЗСВ не осигурява в пълна степен ефективното функциониране на европейските делегирани прокурори. "Въпросът беше поставен на срещата между мен и г-жа Лаура Кьовеши преди няколко седмици. Тогава тя информира, че е отказвана експертиза на европейски делегиран прокурор от страна на Специализираната прокуратура с аргумент - "липса на пари“, коментира министърът на правосъдието и допълни, че такава ситуация не може да бъде приета и законодателят трябва да създаде съответните ефективни мерки за функционирането на европейските делегирани прокурори.
Йорданова коментира още, че в хода на съгласувателната процедура и общественото обсъждане, законопроектът срещна голяма подкрепа, като единственото отрицателно становище беше това на прокуратурата с аргумент, че противоречал на европейския регламент за европейската прокуратура и на Конституцията. "И двете съображения са несъстоятелни. Относно становището за Регламента чухме становището на европейската прокуратура, а с оглед съответствието на Конституцията можем ясно да заявим, че не се нарушава нито една конституционна норма“, категорична бе Йорданова.
Тя допълни, че очаква Народното събрание максимално бързо до приеме и разгледа законопроекта.
По повод решението на правителството за подписване на меморандум за сътрудничество с Базелския институт за добро управление министър Йорданова заяви, че това е организация с изкючителна експертиза в областта на противодействие на корупцията. "Това една първа крачка, очаквам в бъдеще да можем да говорим за проблемите в областта на незаконно придобитото имущество, защото въпросът се поставя все по-остро в различни международни формати“.
Базелския институт е експертна организация, която е учредена в Швейцария и е посветена на работата по целия свят с публичните и частните структури за укрепване на управлението, противодействие на корупцията и свързаните с нея финансови престъпления.