Една от темите, които липсваха както преди, така и след приемането на бюджета, това е проблемите на хората с увреждания, като темата съвсем изчезна от т.нар. обществен дискурс. Липсва информация какво се случва в тази област, какви политики се предвиждат, доколко тези политики са адекватни и съответстват на опита на страни с богата практика в тази насока. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият директор на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски.

 

По думите му се още стои задължението на държавата да създаде Държавната агенция за хората с увреждания, което според нормативната уредба е трябвало да се случи още от 2018 година. Според него е изключително важно е да се създаде тази агенция, която да има своите координационни функции и да се явява обучителен център за най-добрите практики от Европа. "Всичко това нещо на практика се омаловажи, прие се, че има някои други по-важни неща, а проблемите на хората с увреждания, така или иначе, замръзнаха на равнището от 2018 година.“

 

Проблемите на хората с увреждания засягат всяка една област и трябва да се прилагат комплексни мерки, които засягат както детски градини, училища, образованието, така и в здравеопазването, социалните политики, дори на културата. "Във всяка една област, където има хора с увреждания, а те са навсякъде, има специфични политики, които трябва да се осъществяват и няма магическо решение,“ каза той и добави, че затова една държавна агенция би трябвало да генерира държавни политики и да следи за тяхното изпълнение на всички ведомствени политики в областта на хората с увреждания.  

 

"Във всеки един момент ние би трябвало да имаме отговор на въпроса, който човек с увреждане задава: а сега как мога да продължа моят живот по-нататък. И за това за мен е изключително важно ние да говорим именно за базисните изисквания, а това е ангажирането на държавата в по-голяма степен, след което би следвало да последват и вече отделните политики в отделните области.“