Няма "обръщане“ на много щати в една или друга посока. Гласоподавателите продължават да поддържат своята политика на гласуване от предходните избори. Това каза в ефира на NOVA бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев в коментар по темата с президентските избори в САЩ.

Съпредседателят на Атлантическия съвет Иван Анчев посочи, че изненадата е, че всички са предвиждали много оспорвано състезание между Камала Харис и Доналд Тръмп, а резултатите до момента сочат сериозна преднина на републиканеца, която трудно може да бъде компенсирана.

Керемедчиев смята, че "червеният мираж“ е бил възможен по време на предходните избори за президент, но при настоящите първоначалното преброяване сочи 3-4% разлика в полза на Тръмп. Крайъгълният камък е Пенсилвания, смята бившият заместник външен министър.

Според Анчев, ако Тръмп стане президент, САЩ ще се отдръпне "две крачки назад" от Европа и ще направи ревизия на споразуменията. По негови думи това ще даде отражение върху развитието на конфликтите в Украйна и Близкия Изток.

Керемедчиев посочи, че са важни и изборите за Конгрес и Сенат. "Към момента републиканците държат Конгреса и са напът да вземат и Сената. Ако Харис стане президент, ще бъде изключително трудно да прокарва инициативи, особено за финансиране на войната в Украйна“, каза още той. И обясни, че ако Вашингтон се оттегли от този конфликт, Европа не може да поеме цялото бреме, което ще доведе до много сериозни проблеми за Украйна. Керемедчиев обясни, че 69% от оръжието, което се доставя за Украйна, идва от САЩ, а 30% от Германия.

"Тръмп е поддръжник на Израел, а при демократите има колебливост“, посочи Анчев по темата за конфликта в Близкия изток. 

Анчев каза, че в САЩ се е зародило ново политическо течение - "тръмпизъм“. Според експерта тепърва ще се появяват все повече лидери като Виктор Орбан и Роберт Фицо в Европа.