С провеждането на поредните седми парламентарни избори България започва да изглежда все по-слаба външнополитически, това я прави уязвима и я поставя в отбранителна позиция спрямо нашите съседи и партньори. В момента ние сме в един цикъл на безсмислие, защото тези избори в крайна сметка ще вкарат някакви нови малки играчи, но това няма да промени общата ориентация, която българските граждани искат да видят. Това каза в Предизборното студио на Радио "Фокус“ бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

Липсата на състава на правителство от партии, които явно изразяват своята политическа ориентация – това е нещо, което всъщност може би обърква нашите партньори в предишните избори, посочи той. "Всичко ври и кипи, Европа се променя с много бързи крачки, и България ако няма стабилна политика, зад която да застане стабилно парламентарно мнозинство, в крайна сметка това ще бъде пагубно за следващите десетилетия, които ние в момента изграждаме бъдещото на Европейския съюз.“

Според него основните теми, които касаят европейците и които би трябвало все пак българските политици да наблегнат на тях, по-скоро не бяха заложени в предизборната кампания, като по думите му това се случва за вече за седми пореден път. Първата и основната тема, която вълнува европейците, това е сигурността. Темата е важна, тъй като има опасност България да се превърне в много по-голям разпределителен център за мигранти. Втората важна тема това са финансите и темата за общия европейски дълг, което касае България изключително сериозно. И третото е разширяването на Европейския съюз – нещо, което в момента също е на дневен ред в Европейския съюз и игнорирано в България.

Милен Керемедчиев е категоричен, че неслучването на стабилно правителство, което да поеме отговорност и да управлява в тези трудни времена, отблъсква хората от урните и води до апатия и нежелание за гласуване.