Милен Керемедчиев: Ако до края на годината не успеем да убедим Нидерландия и Австрия за Шенген, ще влезем много по-трудно
© Фокус
Шенген вече не функционира по начина, по който е замислен първоначално, отбеляза Керемедчиев. "Всяка година страните членки на Шенген харчат около 45 милиона евро за шенгенски граници помежду си, а не би трябвало да има такива. Вместо да падат граници, в момента те се вдигат и причината е мигрантският натиск“, обясни дипломатът.
Той призна, че е притеснен от изказването на премиера акад. Николай Денков пред Европарламента, който заяви, че страната ни няма план "Б“, ако до края на годината не влезе в Шенгенското пространство. "Според мен това е погрешна политика. При тези промени, които се случват, при резултатите от изборите и този краен национализъм, който влиза вече все по-силно в политическия живот на останалите страни членки, възможностите на България и Румъния да влязат в "Шенген“ ще намаляват през следващата година, защото държавите ще искат първо да направят сериозни промени в Европейския съюз, в европейското законодателство и в Шенген като система преди да приемат нови членове“, заяви Милен Керемедчиев.
Поради тази причина България трябва да прояви максимална гъвкавост и да влезе на два етапа в Шенгенското пространство. "Първо с нашите летища и пристанища като първа крачка, тъй като срещу тях няма нито една критика от нито една страна членка относно миграционен натиск или охрана, и да имаме една пътна карта за сухопътните граници, която да оставим за следващата година. По-добре е да сме 20% вътре, отколкото 100% навън, защото имаме наистина един последен изстрел и това е декември тази година. Ако не успеем да стреляме в целта, мишената Шенген ще се отдалечи от нас доста сериозно“, смята дипломатът.