Международният анализатор Огнян Дъскарев: Тръмп ще предизвиква враговете на Америка

© Фокус
Доналд Тръмп ще се опита да прекрати войната в Украйна, която продължава вече трета година без перспектива за изход, заяви той. Според него новоизбраният американски президент, подобно на първия си мандат, няма да води политика на военни действия.
Искането на Тръмп членовете на НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана ще бъде трудно за повечето страни членки. В момента единствено Полша отделя 4,5% от БВП за отбрана. Германия обаче не е достигнала дори 2%. "След като Полша може, защо да не може и Германия? Това, което той иска, е положително заради заплахата от Руската федерация и Китай за свободния свят. Това, което иска, само ще засили НАТО. Предполагам, че всичко е въпрос на преговори. Европа трябва да разбере, че трябва да си направи армия, с която да се защитава и да не разчита за всичко на САЩ“, коментира Огнян Дъскарев.
Заявката на новоизбрания американски президент за увеличаване на митата според международния анализатор трябва да бъде преосмислено от администрацията на Тръмп. При първия си мандат той наложи тежки мита на Китай, за да намали търговския дефицит, припомни той. "Тръмп вероятно ще наложи мита върху вноса на автомобили от Европа, защото европейците слагат 10% мита на вноса на американски автомобили. Ще наложи вероятно още по-големи мита върху Китай – напълно оправдано, заради огромния търговски дефицит. Заплаши да наложи мита и върху стоки от Мексико и Канада, защото Мексико пусна 12,5 милиона незаконни мигранти, канадските власти също пускат огромен брой незаконни имигранти в САЩ“, обясни Дъскарев.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Стана ясно кой е арестуваният в София черногорски престъпен бос
22:05 / 15.04.2025
Почина Илия Пехливанов
20:50 / 15.04.2025
ДПС на Доган излиза от управленското мнозинство
18:05 / 15.04.2025
Делото за промените в ръководството на ДПС стигна до ВКС
16:57 / 15.04.2025
Кои са в Топ 5 на банките у нас и какви активи управляват?
16:46 / 15.04.2025
НЗОК с важна информация за пациентите
16:13 / 15.04.2025
Актуални теми