Местим стрелките на часовника един час назад. Зимното часово време ще се въведе точно в 4:00 часа, което означава, че ще стане 3:00 сутринта.

Лятното часово време е въведено, за да се намалят разходите за ток и осветление, като се използва повече дневна светлина.

Преместване на лятно със зимна време става в последната събота на октомври, а обратно от зимно на лятно - в последната събота на месец март.

През септември 2018 година Европейската комисия излезе с предложение местенето на стрелките да се случи за последно през 2019 година, като различните държави да изберат до март дали искат да останат на астрономическо време (зимно) или на лятно часово време (Daylight savings time).

През декември 2018 година се разбра, че предложението не среща своевременната подкрепата на страните членки на ЕС. Желание има, но прибързаното решение може да доведе до хаос в транспорта и комуникациите и много различни часови зони в ЕС.

Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното.  Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите. Това би следвало да намали разходите за осветление.  Първоначално е въведено в началото на 20 век в Германия. В България се прилага от 1979 година.