Меглена Плугчиева: Забраната за внос на украинско зърно беше правилна, това е не само мое мнение
© NOVA
Зърното остава в Нидерландия, Италия, Белгия, каза тя. "Оказва се, че има 2 млн. тона нова продукция и над 600 000 тона резерв от миналата година", обясни дипломатът и запита: "след като българското правителство знае, че има натрупани стоки в складовете, защо не предприе мерки за бързо намиране на нови пазари".
Относно думите на финансовия министър Асен Василев, че забраната за внос на украинско зърно е ощетила хазната с 146 млн. лв., тя каза, че секторът е субсидиран, ние сме страна членка на ЕС и това са правилата на Общата селскостопанска политика. Това, че нашите зърнопроизводители владеят огромни площи, но това не е вината на тези хора, те се възползват от правилата на общата селскостопанска политика.
По повод думите на Кирил Петков, че щели да се намалят цените на олиото и хляба, ако се разреши вноса на украинско зърно, Плугчиева каза: "дали Полша, Словакия, Унгария не желаят по същия начин да намалят цените за техните граждани, след като отказват да се съобразят с решението на ЕК. Има някакво несъответствие. Не вярвам в изнесените данни. Вносът от Украйна е без мита, без квоти, а европейската селскостопанска политика е силно регулирана и изискванията са изключително високи към всички земеделски стопани. Няма гаранции, няма контрол.".
Според нея думите на премиера Денков, че зърнопроизводителите се държат като терористи са грешка. Според нея срещата е трябвало да стане преди да се вземе решение за падане на забраната.
"Министърът на земеделието е още неопитен, липсва му и политически опит", каза Плугчиева по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че министър Кирил Вътев е "слаб".
"Ако падне земеделският министър, това няма да реши проблемите. Лошо е, че падна ветото за забраната за внос на украинско зърно. Това не е първото решение на ЕК, м.г. нашият селскостопански сектор беше засегнат, компенсации бяха обещани, но така и не дойдоха. От година и половина сме в условията на война", каза Плугчиева.
Припомняме, премиерът Николай Денков излезе със силни думи към протестиращите зърнопроизводители, казвайки, че не преговаря с терористи. Думите му дойдоха в отговор на нежеланието на зърнопроизводителите за разговор след отпадането на забраната за внос на украинско зърно. Според самите земеделци, те са имали заявление за среща с премиера и финансовия министър, но не са имали отговор.