Бързата писта, която Украйна получи за започване на реални преговори за членство в Европейския съюз след започване на военните действия, създадоха още по-голяма демотивация и разочарование сред кандидатите за членство от Западните Балкани. Това каза Меглена Плугчиева – бивш вицепремиер по европейските фондове, народен представител в три състава на парламента и дългогодишен посланик Германия, Швейцария и Черна гора,  в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

Войната в Украйна е послужила като катализатор на определени политически решения в Европейския съюз, отбеляза тя и даде пример с Косово и разрешаването на дългогодишния проблем с визите. Босна и Херцеговина също бързо получи статут на кандидат и започна преговори за членство. "Това обаче е смяна на подхода и принципите на Европейския съюз по европейска политика и присъединяване, защото ако преди бяха важни Копенхагенските критерии и доколко страните кандидатки са изпълнили своите ангажименти за реформи, сега вече геополитическият елемент стана водещ. Сега е важно Европейският съюз да редуцира влиянието на Русия на Балканите, доколкото е възможно", коментира Плугчиева.

Според нея победата на Доналд Тръмп на президентските избори ще постави Европа пред трудни решения по отношение на войната в Украйна и бъдещето на Западните Балкани. "Това отваря един още по-сериозен и по-голям ангажимент пред Европейския съюз. Надявам се, че това ще бъде оценено", заяви дипломатът.

Според нея вариантите са два: Европейският съюз да се мобилизира, да възстанови икономическата си и политическа тежест на световната сцена и да ускори процеса на присъединяване на страните от Западните Балкани, или да се задоволи с втория или третия ред на световната сцена. 

"На първия ред вече седят Китай и САЩ. Виждате все по-настоятелната позиция на страните от т.нар. "Глобален Юг", които не са анти-Запад, но вече се разграничават от определени политики на Запада. Оформят се сериозни предизвикателства и ако Европейският съюз не се справи, това ще има тежки последици върху Западните Балкани, защото и Китай, и Русия са икономически и политически фактори там. Европейският съюз трябва да е наясно, че не конфронтацията ще реши бъдещето му, а еманципацията по отношение на енергетика, сигурност, реално производство", подчерта Меглена Плугчиева.