Урсула фон дер Лайен постави в контекста Европейския съюз на новите предизвикателства -  геополитически, икономически, предизвикателства, които никога преди това Европейският съюз не се е опитвал да решава общо, както  пандемията КОВИД-19. Това беше една честна и отчетна реч, където тя вложи емоция. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Меглена Кунева, посланик на ЕС пред Съвета на Европа, бивш вицепремиер и главен преговарящ и първият български еврокомисар.

"Неслучайно Урсула фон дер Лайен каза, че 90% от нейните обещания са изпълнени, благодарение на коментарите и на професионалистите, и на експертите в Европейската комисия. Това е много сериозни заявка, защото нейната амбиция 2019 беше висока. Това, което ми направи впечатление, е че тя не заобиколи нито един от острите въпроси, които създадоха доста грижи в последните месеци на нея. Единият от въпросите беше свързан с амбициите Европа да бъде най-напред в света по отношение на т.нар. Зелена сделка, т.е. на опазването на климата най-общо казано. Действително Европейският съюз е поел най-много ангажименти и нашата програма е най-амбициозна.

Урсула фон дер Лайен назначи един от най-големите икономически умове, както тя го представи, Марио Драги, за свой съветник. Защо се налага това? Защото има други икономики, като китайската, предприятията не са конкурентноспособни сами по себе си, но в тях се наливат държавни  субсидии. В Европа това е забранено, ние разчитаме на конкурентоспособността, която изважда най-доброто от пазарната икономика.  Икономическите въпроси бяха много сериозно адресирани, включително и търговските споразумения, които ще отворят нови възможности, и Австралия, Мексико МЕРКОСУР блока –  това са страните, с които Европейският съюз ще развива активно своите търговски връзки", обясни Кунева.

Урсула фон дер Лайен похвали България и Румъния и призова да бъдат приети е Шенген.

По думите на Меглена Кунева е в интерес на Съюза да се разшири "Шенген“ с две нови страни: "А Съветът засега блокира с два гласа България, като казват: Не е в наш интерес, не е в националния ни интерес. Аз съм била член на Съвета като европейски министър, и като министър на образованието и науката, и мога да ви кажа, че да сте една или две страни в изолация, това е дълбоко съмнително, че разбирате добре политиките на Европейския съюз. Но вероятно пък разбирате добре националната си политика, за да направите такова блокиране. Не мисля, че е в интерес на Европейския съюз да се блокира влизането на България и Румъния в "Шенген“ – това създава много повече проблеми. Дали политиците от Нидерландия и Австрия ще успеят да го обяснят на своите правителства и на общественото мнение, това е въпрос, който трябва да следим буквално всеки ден. Смятам, че те трябва да направят крачка назад от това, което общественото мнение очевидно подкрепя, за да може Европа да направи 2 крачки напред с разширяване на "Шенген“ и Еврозоната", смята Меглена Кунева.