Мая Манолова предлага нови правила за колекторските фирми и "драконови санкции" срещу тях, ако не ги спазват
©
Това заяви днес пред журналисти председателят на гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова.
Тя обясни и какви мерки предвиждат текстовете в законопроекта.
"За да сложим юзди на колекторите нашият закон предвижда строги правила за:
Лицензиране и контрол – Колекторските фирми ще бъдат задължени да се регистрират в специален регистър към Министерството на икономиката. Контрол над тях ще упражняват министърът на икономиката, Комисията за защита на потребителите и Българската народна банка.
Забрана на агресивни методи – Колекторите няма да имат право да посещават длъжници по домовете им или на работното място. Ще могат да контактуват с тях само чрез писмени съобщения или телефонни обаждания, но не по-често от веднъж на два работни дни и не в почивни дни или извън определени часове (20:00 – 07:00). Законът предвижда и забрана за залепване на съобщения на публични места.
Без колектори за битови сметки - забраняваме задължения за битови сметки като тези за ток, вода, парно, телефон, интернет да се събират през колекторски фирми
Прехвърляне на дълг – само след съгласие - Дълг, че може да се прехвърля към кредитор само след съгласие на потребителя, като се забраняват последващи прехвърляния, а потребителят по всяко време може да откаже да бъдат събирани от него задължения по извънсъдебен път.
Яснота за дълговете – Кредиторите ще бъдат задължени да информират длъжниците преди прехвърляне на дълг, като предоставят детайлна информация за размера на дълга, датата на възникване и вече направените плащания.
Защита срещу прекомерни такси – Колекторските фирми няма да могат да начисляват допълнителни такси, лихви и неустойки, нито да прехвърлят дългове на други фирми без съгласието на длъжника", разказа Манолова.
В законопроекта се предвижда фирмите, които не спазват правилата, да бъдат глобявани с 5% от годишния си оборот, но не по-малко от 50 000 лева за всяко отделно нарушение.
"Драконовски санкции – Фирмите, които нарушават правилата, ще бъдат глобявани с 5% от годишния си оборот, но не по-малко от 50 000 лева за всяко отделно нарушение. При три нарушения фирмата ще губи лиценза си за събиране на дългове. А за всяко отделно нарушение на служител на колекторска фирма ще се налагат глоби в размер до 10 000 лв", каза още тя.