Мащабна акция по обезопасяване на щъркеловите гнезда
©
За опазването на биоразнообразието се грижи Българското дружество за защита на птиците, заедно с електроразпределителните дружества в страната.
"Всяка година, може би, стотици, ако не и хиляди птици загиват в резултат на токови удари и сблъсъци с проводниците. Всяка една линия, която сме решили, че е критична или знаем, че има рядък вид птица наблизо, бива обхождана годишно всеки месец", разказва Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците, предаде БНТ.
Обобщените данни природозащитниците представят на енергодружествата. За няколко години са обезопасени над 5 000 ел. стълба и са повдигнати около 1 000 щъркелови гнезда, чрез специални метални платформи.
Гнездото на щъркелите е с големи размери и може да достигне тегло около 500 кг. Щъркелът ремонтира гнездото си всяка година през целия размножителен период. А енергодружествата могат поставят повдигащи платформи само когато птиците са отлетели на юг.
"Ние ги повдигаме, като задължително трябва да върнем минимум 1/3 от субстанцията на гнездото, за да може - щъркелът е умна птица, той се връща в дома си, но като няма неговия дом, обзавеждането няма да се върне", казва Крум Гледжарски, ръководител "Управление на качеството" в ЕРМ Запад.
Хората вярват, че щъркелът носи късмет. Красивите пернати са желан съсед на човека, защото унищожават гризачи, скакалци и други насекоми и затова са си спечелили обичта и на селските стопани, тъй като спомага за по-добрата реколта.
България е в челните места по биоразнообразие в Европа. Въпреки това обаче около 300 вида, сред които и щъркелите, са вече застрашени от изчезване.