Няма нищо лошо в патриотичните символи, стига те да са оправдани. Истинският патриотизъм е там, където ние съхраняваме и влагаме средствата за това наследство. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ журналистът и предприемач Мартина Стефанова. "За мен патриотизмът не се измерва в метрите плат, татуировките на Ботев, а се измерва в това какво ние правим, за да съхраним тази история, за да се съхраним като някакъв тип нация, и какво правим и как се грижим за нашата история. И когато ние живеем в една разруха, в която 90% от културно-историческото наследство в Българя се руши, за да бъде построено или не построено нещо ново за бързи и много пари, тогава действия "да хвърлим всичките средства за един пилон, а пък наследството, него ще мислим някой друг път“ – някак си не ми се струват равностойни нещата.“

Според Мартина Стефанова, ако не се заемем с темата за опазването на културното и архитектурното наследство в близките години, то ще изчезне и ще се заличи, а без история няма и бъдеще. Самите държавни институции трябва да вземат мерки, както и според нея, гражданското общество има голяма роля в този процес: "В държава, в която ние сме вече 30 години в един постоянен Преход, хората са се обезверили тотално. Те нямат доверие нито на политици, нито на институции. И за тях единственото, което е останало като някаква борба, е някакви национални символи като знамето, като езика и някакви други базови неща. Има нужда от едни работещи институции и комуникация за и между тях и гражданите, както и между самите граждани.“

"Ние сами се обезличаваме като някаква историческа визия, като някакво съдържание. И всъщност затова сме дотук, защото виждаме, че отново сме на ремонта на ремонта, виждаме, че има едни хора, на които не им пука, няма визия как да изглежда този град, какъв да е историческият облик на града, няма визия. Има едни печалбари от другата страна, които на гърба на хората продължават, и продължават отново и отново,“ изрази своето мнение за ситуацията в страната журналистът Мартина Стефанова.