Българската фантастика претърпява ренесанс. Читателите се връщат към българските автори. Все повече издателства се осмеляват да залагат на такъв тип проекти и имам надежда, че това, което сме правили през годините, най-сетне започва да дава своите плодове. Това каза писателят, блогър и сценарист Марин Трошанов в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".

12 родни автора събират историите си в сборника "Възкресения“. Негов съставител е писателят Благой Д. Иванов. "Сборникът криволичи между остро сюжетното и различните проявления на фантастичното – дали ще е фентъзи, дали ще е научна фантастика, магически реализъм или някаква друга форма. Смея да твърдя, че е едно от най-смелите постижения в сферата на краткия разказ, защото проектът беше реализиран на изключително професионално ниво и предизвика много хубави отзиви. Всеки автор имаше възможност да импровизира и да се насочи към което иска тълкуване на думата "възкресение“. Понякога буквално от гробовете възкръсват мъртъвци, понякога става дума за възкресение на душата, и то не в контекста на смъртта или на християнското разбиране, а просто едно възраждане на човешкото у теб, намиране на нов път в живота, преосмисляне на някакви истини. Възкресението има много лица и проявления и точно това е най-атрактивното – всеки един от нас намери своя път към възкресението“, обясни Трошанов.

За него търсенето на незримото и невидимото, възможността да изгради цяла вселена с помощта на фантазията си е изключително атрактивна концепция.

Марин Трошанов е и директор на голяма ІТ компания и ръководи екип от акаунт мениджъри.

"Колкото и да е странно и необичайно, нещата се допълват. За да можеш да ръководиш хора или да привличаш клиенти, да продаваш някаква услуга, ти трябва да си вдъхновяващ човек, да разкажеш наистина интересна и вълнуваща история. В това ми помага писателската дейност. Като автор имам изключително много срещи с ученици и студенти на различна възраст. Това е една изключително богата палитра от характери, укрепнали и неукрепнали. Това е най-претенциозната, взискателна и изискваща публика, защото вниманието им е много трудно да бъде задържано. Човек трябва да е и наполовина стендъп комик, за да може да проведе един пълноценен разговор. Тези срещи с децата ме научиха да бъда добър и обаятелен презентатор, което изключително много помага да си отворен и комуникативен и в професионален план сред колегите, партньорите и клиентите си", обясни Марин Трошанов.

Дисциплината, фокусът, подредеността, които мениджърската му работа изисква, му помагат и в писането. "Още от дете съм се увличал по разказването и споделянето на истории и винаги съм искал да пиша и творя. С течение на времето нещата започнаха да придобиват по-различен контекст. Книгите, които написах, започнаха да се четат, на представянията ни идваха стотици хора“, сподели Трошанов.

Той има общи проекти с художника Петър Станимиров, Ралица Мануилова, Веселин Чакъров, с Николай Михайлов, Иван Беров. "Всичко, което аз правя, независимо дали е за деца или за възрастни, задължително държа да е илюстровано, защото смятам, че визуалното и литературното изкуство вървят ръка за ръка, за да създадем наистина ювелирни, красиви и обичани от хората книги“, допълни писателят.