Новата администрацията на Доналд Тръмп олицетворява неговите собствени разбирания както за вътрешната, така и за външната политика на САЩ. Преди 8 години позоваването и използването на експертизата като аргумент за назначение беше много по-видно отколкото е сега. При сегашния кадрови подбор се налагат 2 основни критерия: Хората да бъдат идеологически хомогенни на Тръмп и да му бъдат лоялни. Това каза международният анализатор Мартин Табаков в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"Тръмп залага на хората, които няма да му противоречат толкова лесно, колкото какъвто беше случай преди 8 години. Той се опитва да избегне тези проблеми, които е имало с хора, които тежащи си на мястото, са му опонирали към онзи момент,“ каза той и посочи за пример номинирания за държавен секретар сенатор на Флорида Марко Рубио, който при първия мандат на Тръмп е бил един от най-яростните му критици и е  олицетворявал в много по-голяма степен наследството на Републиканската партия към онзи момент, Сега Марко Рубио е човек, който в изключително голяма степен олицетворява идеите на MAGA движението. Друг такъв пример е номинирания за съветник по националната сигурнос Майк Уолц, като според него общото между двамата е, че те споделят едно критично отношение спрямо Китай.  

По думите му от неговите номинации за ръководителя на Националната разузнавателна служба на САЩ в лицето на доскорошния демократ Тълси Габард и номинацията му за ръководител на Пентагона в лицето на Пийт Хегсет ясно се вижда кое е по-важно за Тръмп – експертността или лоялността. "От политически ко-хост и коментатор на "Фокс Нюз“ да станеш ръководител на Пентагона, който ръководи 3 милиона души, е малко по-дискусионно. За да ръководиш такова тежко, голямо административно звено като че ли се иска някакъв управленски опит в него, какъвто в случая няма,“ каза той и добави и номинацията на Робърт Кенеди-младши като част от политическия продукт Доналд Тръмп, в който той репродуцира себе си в своите кадрови подбори.

+Според експерта специфично за този мандат на Доналд Тръмп ще бъде, че ще има много хора, които формално нямат да бъдат натоварени с преки оперативни функции, всъщност ще имат изключително значение при формирането и на вътрешната, и на външната политика на САЩ, като един от тези хора е Илон Мъск. "Самият факт, че неговото мнение ще бъде чувано от Доналд Тръмп, всъщност е важното.“

Но сред номинираните има и наистина добри попадения в лицето на Марко Рубио и Майк Уолц, добави Мартин Табаков и изтъкна, че все пак в края на краищата в САЩ Конгресът и Сенатът са натоварени с контролиращи функции, като част от задълженията им е да одобряват част от назначенията в държавната администрация, и това е въпрос на check and balances – да има някакъв контрол в съответните назначения. "Затова ще е много интересно, когато дойде време Сенатът да одобрява тези кандидати, които ще бъдат натоварени с изпълнителна власт, как ще реагира Сенатът.“

По повод новината, че  Джо Байдън, разреши на Украйна да използва американски далекобойни ракети на фона на това, че Доналд Тръмп е поискал от Владимир Путин войната в Украйна да не се ескалира, международният анализатор посочи, че това е много закъсняло действие от страна на Джо Байдън. "За да имаше реално значение и ефект върху военните действия на терен, това решение трябваше да бъде взето преди година минимум. Другото важно е да видим как ще подейства европейската квота на НАТО, защото след като вече американците разрешават използването на такъв тип далекобойни ракети, да видим дали същото ще направят Великобритания и Франция.“

Табаков подчерта, че с това решение Джо Байдън счупи една традиция: "Когато един американски президент напуска Белия дом да не взима особено важни и ключови решения, а оставя на следващата администрация подобен тип решения. Това е неписано правило в американската политика, в случая то е счупено от Джо Байдън. В известен смисъл той се опитва да сложи една клопка пред своя наследник".