Мартин Табаков: Нямаме начертана карта от по-силния фактор при конфликта в Близкия изток
© Фокус
Той поясни, че когато се случва нещо в международните отношения, това не е просто събитие, а процес, който не се ограничава с календара: "Към това, което се случва в Украйна, спокойно можем да добавим и започналата война между Израел и "Хамас" от 7 октомври миналата година. За съжаление, буквално в завършека на изминалата година станахме свидетели на много напрежение, като започнем от Южна Америка, минем през Африка. Тук става дума за обтягане на отношенията на африканския род, между Етиопия и Еритрея, гражданската война в Судан, напрежението, което отново се появява между Сомалиленд и Сомалия. И след това продължим нашия поглед не само през Ивицата Газа, но и по-нататък, по на изток и стигнем до Южно Китайското море, където през 2023 г. отново имаше напрежение, основно между Филипините и Китай. И се боя, че всичко това ще бъде, за съжаление, повод на нашето внимание и през настоящата година".
По повод войната в Близкия изток, Мартин Табаков отбеляза, че нямаме начертана карта от силния фактор в този конфликт - Израел.
"Налага се в последните няколко месеца да коментираме това събитие и ние го правим през призмата на военните събития, които се развиват там. И за съжаление, нямаме ориентири каква е политическата перспектива на този конфликт. И това е така, защото израелските власти все още не са благоволили да запознаят международната общност с плана и какво ще се случи в деня, в който спрат военните действия. Това е повод за напрежение. Напрежение между Израел от една страна и изобщо международната общност от друга страна, като разбира се, правим уговорката, че е все по-трудно да говорим за международна общност в единствено число, тъй като тя се разпилява на отделни политически блокове", коментира международният анализатор.
По думите му е парадоксално, че по отношение на този конфликт има един сравнително широк консенсус, че неговото окончателно решение, на "това стандартно противоборство между израелтяните и палестинците, трябва да бъде във формулата за създаването на две паралелно съществуващи държави".