Решенията, взети на базата на емоции, обикновено се оказват неправилни. Емоционалната интелигентност е способността и умението да възприемаме, определяме и управляваме нашите емоции, като това включва и способността да ги разграничаваме. Емоциите са сигналите, които ни дават тялото, и е важно да можем да ги разчитаме и разбираме. Тогава имаме възможност да ги променим, ако не ни харесват. Това каза в предаването "Човекът на Фокус" на "Фокус" лайф коучът Мартин Иванов. 

По думите му емоционалната свобода е нещо, към което всички се стремим или вътрешно поне искаме да постигнем. "Изборът как ще се чувстваме е под наш контрол", каза той. 

Иванов посочи, че управлението на емоционалното състояние минава през няколко етапа.

"Едно от основополагащите неща е да приемем емоцията, да няма вътрешно съпротивление. Истината е, че когато приемем нещо, след това имаме възможността и избора да вземем ново решение, да направим нов избор и да се почувстваме по различен начин. Съпротивлявайки се на едно нещо, единственото, което правим, е да го утвърждаваме. След като го приемем, вече имаме свобода на избор – накъде искам да тръгна", обясни Иванов.  

"Важно е да имаме цел, към която се стремим, защото когато човек няма яснота, той се лута. Появяват се т.нар. негативни емоции, които ни дават сигнал, че трябва да променим нещо, трябва да обърнем внимание на нещо. Те не са негативни сами по себе си, стават негативни, когато не предприемаме никакви действия. Когато имаш яснота, в последствие и план, това дава посока и се появява и спокойствието", каза още Иванов.

ЖИВКО КРЪСТЕВ