Марияна Анастасова – журналист, писател, лектор, създател на Академия "Познанието“, автор на курсове и семинари за личностно развитие, в интервю за предаването "Здравето на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Има ли универсален лек, който може да подреди тялото ни така, че то да функционира съвършено, без да се налага да пием шепа лекарства или пък да забъркваме знайни и незнайни рецепти?  

Г-жо Анастасова, казахте ми в предварителния ни разговор, че ако човек се ражда с инструкция как да използва тялото си, така че то да бъде здраво и красиво, то това би била Зоната. Но какво е Зоната, къде е тя? 

Да, това сравнение е много приятно и ми хрумна, още когато предварително говорихме по тази тема. Обикновено, когато се пита къде е Зоната, възникват много интересни обърквания, защото хората мислят, че това е някакво пространство, нещо, което е ситуирано някъде. Всъщност Зоната е метаболитно състояние на тялото. Това е състояние, в което всички системи и органи, можем смело да кажем, работят по оптимален начин. Т.е. ако можехме да си представим съвършено функциониране на човешкия организъм, както е замислено да бъде, да работи перфектно, всичко в него да е изправно, всички процеси да протичат абсолютно оптимално, здравословно и балансирано, ето това е Зоната. Добрата новина е, че това състояние не е нещо измислено, то е напълно реално постижимо. 

Кой и как е открил Зоната? 

Зоната е открита от един на гениален, според мен, учен – д-р Бари Сиърс през 1995 година. Това е годината, когато се смята, че Зоната се появява в света и започва да се говори за нея. Разбира се, преди тази година стои многогодишен опит изследвания и измервания. Неговата научна дейност е достатъчно богато документирана от него самия, но не само, описана е в неговите книги. Така че Зоната всъщност е резултат на дългогодишни проучвания, дългогодишна научна дейност, зад която стои научна практика. Много искам това да го подчертаем, за да знаят хората, че това е здравословен метод, зад който стои богата научна практика. Това е достатъчно сериозно основание, за да може човек да гледа с доверие и да направи своя избор в полза на здравето си, когато това е необходимо. 

Сигурна съм, че голяма част от слушателите се питат: какво е усещането да си в Зоната? 

Аз мога да кажа какво е моето усещане да си в Зоната, но предполагам, че усещанията са сходни, съдейки по споделянията на моите курсисти и от многото описани случаи от д-р Бари Сиърс. Какво може да бъде усещането от един пълен баланс, когато се чувстваш прекрасно на физическо ниво, т.е. физиологично и биохимично всички процеси са абсолютно балансирани?  Естествено, че ти се чувстваш прекрасно. А когато се чувстваш добре, съответно и настроението ти е по-добро, т.е. емоциите са под твоя контрол.  

Не на последно място човек изведнъж разбира с какъв огромен потенциал енергиен разполага по правило и по принцип, но този потенциал е бил насочван към дейности, които са го ограбвали, можем така да кажем. Изведнъж той бива освободен и тази свободна енергия, този енергиен подем, който човек усеща, може да бъде насочен към дейности, свързани с растеж, с регенерация, с развитие. А, в житейски план този огромен енергиен потенциал може да бъде насочен към творчество, към някакви други занимания, за които човек винаги е искал да има време, сили и енергия. Изведнъж всичко това се отприщва. 

Дотолкова, доколкото е позната Зоната у нас, тя се свързва предимно със свалянето на килограми. Но Вие ни казвате за нещо, което е на много по-дълбоко ниво. Свалянето на килограми е страничен ефект както се казва от Зоната. 

Точно така. Зоната не е само сваляне на килограми, тя дори не е само хранене и храна, макар че за нея се говори като за диета.  Тук е необходимо да имаме предвид какво означава думата "диета“. Ако погледнем превода от старогръцки, ще видим, че думата "диета“ означава "начин на живот“, дори не начин на хранене. Не може въобще да става дума, че "диета“ означава някакви ограничения и лишения. Думата "диета“ означава "начин на живот“. И в този смисъл Зоната е диета. Но не  в смисъла, в който повечето хора влагат - ограничения, лишения, мъчения, страдания, глад.  Има диети, които изключват цели групи храни или определени храни. В масовото съзнание битува тази представа, аз самата се сблъсквам с нея много често, когато говоря за Зоната. Битува представата за диетата като за нещо много трудно, много сложно, а понякога честно казано и нездравословно. В този смисъл Зоната не може да бъде отнесена към подобен тип асоциации, в никакъв случай. 

Какви лишения трябва да изтърпим, за да бъдем в Зоната? Какво е забранено в Зоната? 

Първо да кажа, че тренировките са нещо много хубаво, самата аз тренирам, но те не са абсолютно задължителни в този изтощителен вариант, в който много хора ги практикуват. Съчетани в комбинация с определени ограничения в храненето, т.е. глад, се получава изключително негативен опит. В резултат понякога човек вече не може и да се довери на каквато и било система или диета. Започва да си мисли, че нищо повече не може да се направи за това и няма как. Също така битува схващане, което го знам от опита с многото хора, с които разговарям по повод на Зоната, че след 40,  50 или 60 години не може да се отслабва, защото имало там хормонални някакви промени, които са необратими. Искам да кажа, че това въобще не е вярно, няма никакво значение на колко години си, защото първото нещо, което Зоната създава, е хормоналният баланс. И ако човек иска да се чувства винаги добре, независимо от неговата натовареност, ако се храни по правилата на Зоната, спазва нейните принципи, енергията се увеличавала лавинообразно. Гарантирам, че вашите усещания ще бъдат напълно, напълно различни. 

Едно от нещата, които допускам, че голяма част от хората ги спира, за да опитат този начин на хранене са пропорциите, които трябва да се спазват при всяко хранене. Най-просто казано: 40% въглехидрати, 30 протеини, 30 мазнини. Дотук добре, но как да ги комбинираме всички тези храни в забързания делник, постоянно ли трябва да ходим с везна и да мерим отделните храни? 

Зоната не е мерки и теглилки или поне не само. Разбира се, нещата не са толкова сложни, колкото може би изглеждат на пръв поглед - ако човек сега започва да се интересува от тази тема, или пък ако се е докоснал за малко по някакъв повод, но се е уплашил.  Останал е с усещането, че там нещо много се мери, нещо много се смята, много време се влага. Това въобще не е така, всичко е въпрос на организация. Що се отнасят до тези стойности на храните, те са дадени от д-р Бари Сиърс в една табличка, в която е описан всеки хранителен продукт - какъв грамаж от съответния продукт, колко блока са въглехидрат, протеин или мазнини. Храната е разделена на блокове. Това е просто мерна единица, която също е въведена от д-р Бари Сиърс, за да може по-лесно да се правят тези комбинации.  За хората е важно да имат тази табличка, поне на първо време. В интерес на истината ние не ядем чак толкова много храни, не ядем примерно 100 вида храни – много по-малко са. Всеки си има предпочитани, обичани храни, зареждаме си хладилника общо взето с някакъв асортимент, който ни е познат. Много лесно научавате от кой продукт по колко е необходимо да си сложите, за да си направите порцията. Да, с везни се тегли. Аз винаги светвам в началото, когато хората започват да се обучават, наистина да теглят, за да свикне ръката, да свикне окото. Но ще видите, колко е примерно около 90 грама пилешко месо и няма да се налага всеки път да го теглите. А има и друго нещо: дори да сте някъде около тези стойности, отново може да си бъдете в Зоната. Тука не става дума за някаква фанатичност, не става дума за крайности  - да се цепят грамове и блокове. Става дума човек да може да овладее принципа и да го прилага. 

Зоната изненадва с това, че храненията през деня са не едно, не две, не три, ами много повече. Защо е така? 

Защо на хората им се вижда твърде много?! Аз имам обяснение: пак идва от нашето възприемане на думата "диета“, която ни сочи ограничения, лишения и мъчения. И в хората се създава невронна връзка, че повече храна означава напълняване, означава качване на килограми. Т.е. ти ядеш много, много ядеш, щом ядеш много, ти естествено напълняваш. И това е невронна връзка, която във времето става много здрава. Хората, особено в началото, започват да си задават въпроса: чакай малко, аз ако ям по 4 или 5 пъти на ден, пък и тези порции, които са описани в рецептите, ами аз ще напълня вместо да отслабна, или нещо друго може да се случи. Но това е именно заради тези митове, които сме възприели от нашето обкръжение в едно по-друго време. Но, сега е време да преразгледаме всички тези митове, всички тези вярвания, които са ни довели до там, докъдето сме сега. Нали, когато човек има проблем, който иска да разреши, очевидно е необходимо да преразгледа вярванията, които са го довели до проблема, който преживява. В Зоната наистина има 4 хранения, а те могат да бъдат и 5, тъй като има и едно вечерно хранене малко преди сън за ужас…..  

Което е в абсолютно противоречие на всичко, което знаем до момента. Как така хранене след 18.00 вечерта? 

Да, това щях да кажа и аз. Нещо повече, след 18.00 часа ще си вечерял и преди да си легнеш пак можеш да си хапнеш.  

И какво е обяснението за всичко това? 

Специално вечерното хранене, то е пожелание, някои хора го правят, други не го правят. Аз лично не се лишавам от него. Но, не си представяйте една огромна порция – пържола, салата и картофи със сос. То може да бъде половин кофичка кисело мляко. 2% -то кисело мляко е естествено балансиран продукт. В него съотношението на  въглехидратите, протеините и мазнините е това, което е по Зоната.  Така че, това е един продукт, който не е нужно да балансирате с нищо. Късното хранене може да бъде един плод за въглехидрат, 50 г извара за протеин и около 1/3 чаена лъжичка тахан примерно. Може да бъде в много варианти. Целта на това последно хранене е да поддържа тялото в Зоната и по време на сън, защото по време на сън голяма част от процесите се забавят, но други вървят много по-интензивно. Тези дейности по регенерация, които се осъществяват по време на сън, на практика се осъществяват в състояние, когато тялото се намира в Зоната.  

Между 4 и 6 часа се смята, че е промеждутъкът между две хранения. Т.е. вие сте се нахранили по Зоната и сте създали благоприятен ефект върху хормоните и въобще върху цялото тяло - то започва да работи по определен начин.  Това е като да си заредим колата с гориво – в един момент бензинът свършва и ние трябва пак да отидем да заредим. Нашите тела са като автомобилите –нуждаят се от определено гориво, това е храната. Тогава отново трябва да заредим с порция по Зоната, за да продължи това благотворно въздействие, тези ефекти да продължат. 

Може ли да останем в Зоната, въпреки че вече сме свалили килограмите, които са били първоначалната ни цел? 

Да, разбира се. Не е казано, че влизаме в Зоната и започва едно сваляне на килограми, което ще продължи до безкрай. Т.е. човек може да стане кожа и кости едва ли не, след като това е страничен ефект от Зоната, след като това съпътства балансирането на тялото като цяло. Има начин, чрез който свалянето на килограми може да бъде спряно, а човек продължава да бъде в Зоната, за да се запазят тези благотворни ефекти. Струва си може би да кажа поне за два или за три от тях.  

На първо място това са стабилизираните нива на кръвната захар, заради стабилното ниво на хормона инсулин, и оттук извънредно благотворните ефекти върху цялата хормонална система. А също така на второ място, известно е, д-р Бари Сиърс много е писал за това, че храненето по Зоната, тези специални комбинации, начинът, по който биват комбинирани хранителните съставки, в чисто медицински план води до елиминиране на възпаленията в човешкото тяло. И когато организмът започна да се освобождава от възпаленията –говорим за скрити възпаления, за които човек няма някакви особено симптоми, те като цяло съществуват благодарение и на неправилния начини на хранене, и когато тези възпаление биват елиминирани, отново се освобождава огромно количество енергия, която организмът е хабил до момента, за да се справя с тях. Сега тя започва да се насочва за регенерация, за ръст, за развитие и за други благотворни дейности в организма. И третият ефект немаловажен, това е контролът на чувството за ситост. Гладът по правило изчезва в Зоната. Не можеш да бъдеш гладен, ако по този начин си комбинираш порциите. По принцип усещането за глад много скоро изчезва. И това дава свобода и лекота на човека,  дава му чувството, че той наистина контролира своя живот през контрола в храната. 

Как да се справим с предизвикателствата в ежедневието? Имам предвид ресторант, гости, сладко, почерпка в офиса. 

А, много лесно. Първият начин е забравяте за Зоната и си хапвате, каквото искате и както искате. Да, въобще не се шегувам, няма абсолютно никакъв проблем. Защото, когато паднеш от коня, на следващото хранене отново се качваш и продължаваш нататък. Така че, нищо страшно и нищо много критично няма да се случи. Така че спокойно.  

Но, за да не си помислят хората, че това е единствения отговор, ще кажа, че когато знаем, че ще бъдем на събитие или ще отидем на заведение, или някъде, където има храна, вие ще си направите комбинация по Зоната. Има метод "на око“, в който използваме нашата ръка, за да преценяваме количествата протеини, въглехидрати и мазнини. Освен това, вашето око вече е свикнало, вие сте си направили толкова много порции досега, така че от всичко, което видите там, спокойно може да се комбинирате една порция с три или четири блока въглехидрати, протеини и мазнини, дори да бъдат в Червена зона, т.е. да бъдат от неблагоприятните въглехидрати, протеини и мазнини. Те не са забранени, те просто са изведени в отделен раздел.  Правите си комбинация и си хапвате, няма никакъв проблем. 

Кога тялото ни ще забележи, че сме преминали на нов режим на хранене? 

В най-общия случай, защото нещата са индивидуални, но се смята, че на тялото е необходим един първоначален период от две седмици, за да се балансира и да започнат да работят по оптимален начин всички негови части. 

Ще бъдем ли част от Зелената вълна, ако сме в Зоната, ако спазваме тези принципи на хранене, за които си говорихме? 

Да, при всички положения. Зоната е зелена карта към нашето здраве, щастие и добро самочувствие. 

РОСИЦА АНГЕЛОВА