Мария Минчева, БСК: България се намира в структурна икономическа слабост

©
"Нашето виждане за конкурентоспособност стъпва на международни и европейски класации по определени показатели, които са групирани в три стълба: Инвестиции и иновации, Реформи и институционална среда, Ефективност на бюджетната политика. Поставили сме си скромната амбиция всяка година да разглеждаме един от тези стълбове с конкретните показатели и да кажем къде стои България както в европейския контекст, така и в световен план, и да направим някакви препоръки, какво би могло да се случи така, че България да се движа напред.“
По думите й България все още е в полето на слабото представяне по показателите на композитния индекс с трите стълба. Според експерта основните предизвикателства пред България са и си остават структурните слабости, ограничен достъп до финансиране, неефективно разпределение на публичните средства за наука и научни изследвания, недостатъчно дигитализация на бизнеса, "но в същото време ние смятаме, че България разполага и със стратегически възможности развитие на иновационната екосистема, насърчаване на технологичния трансфер“.
"Основният извод на "БСК индекс“ е, че България се намира в структурна икономическа слабост, при която инвестициите, реформите и бюджетната ефективност не създават достатъчно стабилни предпоставки за растеж,“ посочи тя и добави, че БСК дава и няколко предложенията за мерки, разделени в краткосрочен и в по-дългосрочен план.
В краткосрочен план предложенията са: облекчаване на административните пречки за инвестиции и дигитализация на процеса; преструктуриране на звена в държавния апарат, засилване на капацитета на тези органи, които обслужват бизнеса; ускорено приемане на реформи, които улесняват инвестициите в стратегически сектори. "На второ място слагаме привличане и задържане на висококвалифицирани специалисти, което е проблем не само за България, но и за целия ЕС. Третата ни краткосрочна препоръка е стимули за иновации и технологичен трансфер и много важно насърчаване на партньорства между университет и индустрия чрез съвместни изследователски програми. На четвърто място поставяме насърчаване на дигиталната трансформация на бизнеса.“
В дългосрочен план е необходим един стратегически подход и едно стабилно политическо управление, като на първо място говорим за цялостна трансформация на образованието и на научните изследвания. Друго важно нещо според нея е изграждането на устойчива инвестиционна екосистема, т.е. въвеждане на стратегически инвестиционни зони с облекчен регулаторен режим, високотехнологичните сектори. "На трето място интеграция в международните вериги за добавена стойност, модернизация на ключовата инфраструктура и завършваме с усилване на устойчивото развитие и прехода към Зелена икономика,“ обобщи специалистът и добави, че догодина ще обърне внимание на втория стълб, респективно следващата година ще обърне внимание на третия стълб, като така ще могат да се обобщят резултатите за това дали бюджетите, които харчим ежегодно в отделни направления, в крайна сметка дават резултат.
Мария Минчева е категорична, че предлаганите мерки не са революционни, но е един опит за тяхното подреждане и фокусиране на вниманието върху тях. "Ние искаме да предизвикаме дебат, да насочим политически и обществения дебат към една градивна посока какво може да направим сами за себе си, като сме се опитали да дадем нашето виждане кои са нещата, които трябва да ни ориентират, какво ни движи напред.“