България е изпълнила всички условия и трябва да бъде в Шенген. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на заседание на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната.

По думите на Габриел, ако трябва, и на 31 декември ще се преговаря и "нищо не е договорено, докато всичко не е договорено".

"Продължаваме да отстояваме нашата позиция, че проявяваме разбиране към вътрешнополитически ситуации, но България ще е тази, която ще си отстоява извоюваното с много труд, усилия и резултати", категорична бе Мария Габриел.

По думите ѝ това, което е важно за България, е още веднъж да отстои позицията си, че България е заслужила своето членство в Шенген.

Вуншният ни министър се позова на последния доклад на Европейската комисия от 18 октомври, в който се казва, че страната ни има ключова роля за опазване на външните граници и разполага със силна система за управление на границите. След този доклад имаше успешна мисия през ноември, припомни Габриел.

Вицепремиерът заяви, че преговорите вървят паралелно и с Нидерландия, и с Австрия. Тя подчерта, че са важни и позициите на останалите държави членки. 

Габриел бе категорична, че няма опасност България да бъде разделена от Румъния в процеса. "На този етап трябва да изкажа благодарност за това, че с колегите от Румъния не се поддаваме на каквото и да било изкушение и смятам, че е много важно да продължим заедно", каза тя.

Председателят на парламентарната Комисия по европейски въпроси Кирил Петков от ПП-ДБ увери, че народното събрание ще премахне таксата за пренос на руски газ, каквото условие постави Унгария. "Това, че беше гласувана в Комисия, беше сигналът, който трябваше да изпратим в Брюксел, че има политическо мнозинство за махането на таксата. И след гласуването в Комисия премиерът може да приеме спокойно тази отговорност, че тази такса ще бъде премахната", каза Петков.

Припомняме, че и президентът Румен Радев заяви, че е напълно възможно България да бъде приета в Шенген още тази година, стига да се положат усилия в още няколко направления и да бъде продължено започнатото от служебните правителства.