Дигиталната раница е безспорно добра възможност, но тя не отнема задължението на учителя да седне и да си подготви уроците. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Мариана Банчева, образователен експерт и бивш заместник-министър на образованието.

"Вече видях в различни учителски групи разговори за това колко време отнема създаването на учебно съдържание, което адресира темпа на учене на съответните деца, в съответната паралелка в конкретното училище.Тъй като ние имаме изключително голямо разнообразие от бързината на ученето и начинът по който различните деца напредват в рамките на отделните учебни предмети в различните училища. И всъщност отново остава задължението на учителя, както и във всеки един друг момент, как той ще използва съдържанието, за да го направи, целият учебен процес, както и свързаните и отговарящи на потребностите неща на децата", обясни Банчева.

По думите й в последните години се фокусираме върху това какво съдържание да има, колко часа да има, какви форми: "А забравяме, че съдържанието, броят на часовете, формите на организация, начинът на изпитване дори, са средствата с които ние искаме да постигнем нещо с децата. И в този смисъл винаги водещи трябва да бъдат това, което трябва да знаят и да могат да правят учениците. И всички останали инструменти. Факт е, че не може да продължи да се учи по този начин, по който се учи в момента. И че всъщност, децата търсят повече интерактивност в учебния процес", каза още експертът.

Тя добави, че интерактивност не минава през дигиталните ресурси: "Тя минава през това какво учителят прави, през който и да е ресурс, може да са списания, може да са книги, може да е учебникът. Но интерактивността преминава през човешкото взаимодействие в училище, в класната стая, между децата, учителите, експерти, това е всъщност, смисъла и фокуса на ученето", смята Мариана Банчева.