Над 2600 лв. на месец са необходими на тричленно семейство у нас, за да посрещне битовите си разходи.

Данните към септември тази година показват, че един работещ трябва да получава чисто 1454 лв., за да може да се самоиздържа. Сумата, необходима за семейство с дете до 14 години, е 2 616 лв. Стойността на т.нар. малка потребителска кошница от 20 жизненоважни стоки струва средно 112 лв. през септември 2024 г. С минималната заплата у нас можем да си позволим малката потребителска кошница едва 8,3 пъти.

За сравнение в Хърватия и Румъния семействата могат да си позволят повече - съответно 14 и 17 пъти. Най-много пъти могат да пазаруват в Нидерландия - почти 34.

 

Най-евтин е пазарът на основни продукти в Румъния - малко над 41 евро. След нея се нарежда Испания и България с 57 евро. Най-скъпи са основните продукти във Франция - малката кошница там е малко над 67 евро.

България остава с най-ниска минимална заплата

Страната ни остава с най-ниска минимална заплата - 477 евро. Румъния, с която заедно влязохме в Европейския съюз, заплатата е над 740 евро. Хърватия, която стана част от европейското семейство след нас, е с минимална заплата от 840 евро. А на върха на класацията е Нидерландия с 2134 евро минимална заплата.

Заради все по-скъпия стандарт на живот и бавно увеличаващите се доходи, маникюристът Виолета Попова взема нелекото решение да рискува и да започне да работи за себе си и така вече шест години. 

 

"Най-големите ми притеснения бяха дали ще успея да издържам семейството си с тези доходи, които в началото бяха много, много минимални. Няма как 1400 лв. да стигат за едночленно семейство или както съм аз в случая - самотна майка с три деца", сподели Попова.

Една трета от работещите хора у нас живеят с до 1000 лв. на месец. А минималният необходим доход за издръжка, според НСИ, е 1454 лв. за един работещ човек.

"До 1000 лв. доход не те прави нищо друго освен ниско платен работник, да не кажа работещ беден", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Към септември тази година покупката на 20 продукта от първа необходимост възлиза на малко над 112 лв.

Сиренето и пилешкото месо поскъпват

"Сиренето у нас поскъпва по-бързо, отколкото поскъпва сиренето средно в ЕС. Пилешкото месо поскъпва с малко повече от средното за ЕС. Свинското месо пък поевтинява", коментира икономистът на КНСБ Любослав Костов. 

Според данните 578 лв. са необходими за изхранване на един работещ човек за месец. В дома на Виолета Попова обаче се харчи толкова, но за нея и трите ѝ деца. 

"Наемът и сметките са ми около 1000 лв. - 1000 и няколко. Зимният период са изключително по-високи", посочи Попова пред Bulgaria ON AIR.

С една минимална заплата у  нас можем да купим основните продукти едва осем пъти в месеца. България остава с най-ниската минимална заплата, въпреки увеличението от догодина.