Мангъров: Добре е тази ваксина да се поставя и на бременни, въпреки че у нас това все още е ерес
© Фокус
"Добре е тази ваксина да се поставя и на бременни. Колкото и необичайно да звучи, защото по отношение на плода и на самата бременна няма някакви нежелания реакции, но когато една бременна жена се ваксинира, нивото на нейните антитела срещу коклюш се повишава, тя предава тези антитела на новороденото и то е защитено през тези първи един, два, три месеца, докато се постави редовната ваксина за коклюш. Т.е. хубаво е, но за нас това е все още ерес", отбеляза докторът.
По думите му едва ли в страната има повече от десетина бременни, които да са ваксинирани срещу коклюш: "Но другото, което е по-важно – че родителите не бива да изчакват детето да порасне, да стане на три, на четири месеца, да укрепне, както си мислят, че ще е по-добре. Коклюшът протича най-тежко при новородените и децата в най-ранната кърмаческа възраст, поради което тази ваксина трябва да се поставя възможно най-рано и това е през втория месец. И хубаво е тия ваксини, които са по имунизационния календар, да се поставят едновременно. През устата се дава ваксината за ротавирусен ентерит, която не е задължителна, но е безплатна, по желание. Хубаво е да се поставя.
И едновременно и в едното, и в другото краче да се поставят двете ваксини - за шествалентната и за Streptococcus pneumoniae, който е най-честият гноен менингит в детската възраст. Ваксините трябва да се поставят възможно най-рано, а не да се отлагат и или пък детето да дойде за едната ваксина, пък след една седмица да дойде за другата ваксина. Това са само допълнителни рискове, защото тези, които разбират от детски болести, казват, че рисковете, които носи посещението на детската консултация се равнява на поклонничество до Мека, с всички рискове", коментира още доц. Мангъров.