Проектът "Помагащият човек" е аудио инсталация, посветена на втората годишнина от войната на Русия в Украйна. Тя може да бъде видяна и преживяна до 2 март в галерия "Топлоцентрала – Куб". Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Елина Желева – съосновател на платформата BG4UA.

"Емилиян Гацов-Елби проведе 12 разговора с първите доброволци, помагащи на Украйна, и извади повтарящи си силни думи от интервюта-изповеди, и ги преплете по много красив медитативен начин с малко бекграунд музика. Този 3-минутен запис нарекохме "Заедно“. Решихме този монументален запис да го включим в звукова инсталация за втората годишнина от войната. В процеса на работа се роди нуждата и от визуална среда така че сега си една пълноправна звуково визуална инсталация,“ разказа още за процеса на формиране на инсталацията тя.

По думите на другият съосновател на BG4UA Макс Гурвиц идеята на тази платформа е тези събития да останат в паметта ни, това да бъдат споделени и да се помнят. Елина Желева допълни, че идеята е не толкова да си припомняме какво сме направили, а по-скоро да кажем, че помагащият човек не може да бъде преборен.

"Доброто е импулс и той не може да бъде по никакъв начин убит срещу него каквато и война да се изправи. Той  е вътре в нас,“ сподели тя, като добави, че всичко това по невероятен начин се преплита и е изведено и от звука, който е авторът на визуалната част – Елби е извадил, и повтарящите се думи, които пък Анна Симеонова извадила във визуалната среда. "Ние го нарекохме "вътрешен метроном на доброто“, защото реално Елби и Ани без да се наговарят по различен начин го откриват: единият звуково, другият визуално,“ добави тя.

BG4UA – технологичната и иновативна общност в България е създаден часове след обявяването на войната в Украйна, припомни Макс Гурвиц, която целта му е да помага на бежанците от Украйна, като получава и широка логистична подкрепа от държавата и събира хиляди доброволци, които са живото доказателство, че каузите обединяват.

"Държавата се включи сравнително навреме, месец след като ние направихме платформата и я поеха. Имаше някакъв минимален екип, който я взе, разви. Агенциите, неправителственият сектор много се активира. Въобще, аз съм безкрайно доволна, че нещо, което правим буквално за първи път в такъв мащаб – България е на пето място в Европа по приети бежанци, през България са минали огромен брой бежанци и те са получили базовата подкрепа,“ подчерта Елина Желева.