Без клипчета на живо в Instagram от непълнолетни. Това е едно от новите правила в социалните мрежи. От Meta въвеждат ограничения, които засилват родителския контрол с цел предпазването на децата в интернет.

Родителски контрол и ограничено време пред екрана

Надя позволява на дъщеря си да прекарва по няколко часа на ден на телефона си.

"Моята дъщеря никога не качва, само гледа, което също не ми харесва. За съжаление, нямаме много контрол над нещата, защото те са с телефони на училище. Там не знаем какво се случва. Не можем да им предложим и много алтернатива", казва тя.

Сред новите мерки за безопасност за тийнейджърите, които Meta въвежда, са забрана за предаване на живо в Instagram, освен ако нямат разрешение от родител. На контрол ще подлежат и файлове, които съдържат порнографски материали. Промените ще бъдат въведени първо в САЩ, Канада и Обединеното кралство.

"Докато сме на ваканция в България, правя снимки и ги показвам на приятелите си. Те обикновено ми изпращат клипове от YouTube", казва Ана.

"Подкрепяме регулациите. 13-годишната ми дъщеря може да изтегля приложения, само ако аз позволя през телефона си", сподели баща ѝ Том пред BG on Air.

"Имам приложение, което ми показва всички сайтове, които детето ми посещава. Така се чувствам спокойна", отбеляза учителка от Великобритания.

 

Съпротива и различия в подходите

Докато по света са готови за новите правила, то у нас вече се отхвърлят.

"Не ги подкрепям, защото децата трябва да развиват въображението си", сподели Звезделина.

За да бъдат дигитално грамотни подрастващите, то вече има първите образователни центрове, които въвеждат подобен тип обучения, редом с уроците за училище.

"Идеята е да можем да запознаем децата с тенденциите, как да използват новите технологии за ползите и вредите, защото когато те са предварително информирани, ние ограничаваме риска от това да бъдат жертви на някаква злоупотреба и като цяло повишаваме информираността им. Друго естество е, че съдържанието може да бъде както полезно, така и вредно, в зависимост от начина, по който е поднесено", каза управителят на образователен център Антоанета Ивановски.

"В началото децата доста се възпротивяват, тъй като виждат обучението чрез мрежи и дигитални технологии като по-забавно, но с течение на времето свикват и осъзнават, че с писането на домашни и ученето на уроци без мобилни телефони става по-бързо и по-лесно", каза преподавателят Йоана Ангелова.

Родителите като коректив за онлайн безопасността

Динамиката в глобалните процеси кара маркетолога Георги Малчев да обърне внимание на ролята на родителите, които да бъдат коректив за децата си.

"Вече не е готино да споделяш последната тъпотия в TikTok или да се бъзикаш с някого там. Ти си направил залог, но това не е ОК. Не е ОК да си губиш времето с тези глупости, не е ОК да лъжеш за възрастта си и да позволяваш някакви хора да те манипулират или да те набутват в хазарт. Така че моят съвет е: дръжте се с децата по начин, по който те да усетят, че са големи и че всъщност те ще вземат решение кога и колко да спират от нещото, наречено TikTok, Instagram. Не им налагаме ограничения, а те са осъзнали, че това е за тях", смята дигиталният експерт и автор на книгата "Бъди за пример като успешен родител" Георги Малчев.

"Родителите трябва да влизат заедно с децата в тези платформи и да им създават профили, които те да контролират. По-добре да ги възпитаваме така, че да имат безопасно поведение в интернет пространството", заяви експертът по киберсигурност Явор Колев.

Експертите са категорични, че е време в България да се въведе закон за новите медии.

"Експертите смятаме, че е хубаво да има такава нормативна уредба, която да защитава непълнолетните и по-скоро съдържанието, насочено към тях", каза собственикът на дигитална маркетинг агенция Йордан Романов