Хората, изкушени от религията и историята, има какво да видят в Армения. Това каза журналистът и пътешественик Магдалена Гигова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Самата природа на страната според нея не е впечатляваща.  

Армения е страна с древна история и арменците се гордеят много с нея и я познават. Те непрекъснато цитират историята си и миналото си величие. "Хората цитират Библията навсякъде, защото всичко, свързано с Ноевия ковчег, е свързано с Армения. Първата Библия, написана на местен език, е на арменски. Твърди се, че в Ечмиадзин се пази копието, с което е прободен Христос. Гордеят се с това, че Ереван е 29 години по-стар от Рим. Той е избран за столица на страната сравнително скоро – през 1920 г. Архитектът Александър Томанян от Русия създава целия център на Ереван. Построен е с местен туф“, разказа Магдалена Гигова.  

При изграждането на централния булевард на столицата – "Норд Авеню“, е разрушен цял квартал със стари сгради от ХІХ век. "Тогава Ереван е бил разделен на две. Едните са казвали, че се руши историята, другите са казвали, че те практически са опасни. На "Норд Авеню“ са скъпите магазини и жилища, но се забелязва, че доста от скъпите жилища са празни. Според мен арменците живеят трудно. Има много започнати и изоставени строежи, които вече се рушат, както и много хубави стари сгради, които са занемарени“, разказа тя. 

Когато човек тръгне по арменските светини, неусетно научава местната история, допълни пътешественикът. 

По думите й арменците много приличат на българите. "Може би затова се харесваме много. Те знаят колко много българите са помогнали на арменците по време на геноцида и затова имаме много добри отношения“, допълни Магдалена Гигова.