Над 3 000 са катастрофите от началото на годината, показват данни на МВР. Броят на загиналите при пътни произшествия е намалял с 36 души спрямо първата половина на миналата година.

Маневри, скорост и отнемане на предимство. Това са основните причини за катастрофите тази година. Според експерти за безопасността на пътя трябва да се учи от рано, за да може да се изгради адекватно отношение към шофирането.

"Сред основните причини са допуснатите от водачите нарушения. Те са свързани основно с неправилни маневри, несъобразена скорост или отнемане предимството на някой друг", заяви комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел "Пътна полиция" при ГД "Национална полиция" на МВР пред NOVA. 

"Подават газ и в един момент са развили скорост над разрешената и над тази, която могат да си позволят, за да овладяват автомобила. И това е един от основните проблеми - неправилният подбор на скоростта, неправилната преценка на тази скорост и неправилната преценка на спирачния път, защото колкото по-голяма е скоростта, толкова по-дълъг е спирачния път", обясни Петър Вутов от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България.

Опитът за подражание и натискът от приятели също влияят на решението на младите шофьори да превишават скоростта, казват специалистите.

"Излиза на пътя. Вижда, че другите карат бързо - и решава и той да се състезава с тях. Прекалено високата скорост, с която младите допускат да управляват автомобилите, също води до изхвърляне на автомобила в завой и удряне в дърво или изпадане в канавката", подчерта Вутов.

Неправилната преценка на ситуацията, но и на собственото си физическо състояние след употреба на алкохол или наркотици сред младите също е сред сериозните рискове на пътя, според органите на реда.