МОСВ: Няма замърсяване на водите на Черно море
©
Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“ не индикират замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента, съобщават от ведомството.
Преобладаващият в последните дни южен вятър потиска и насочва водите на реките Днепър, Днестър и Дунав – под и над делтата на река Дунав, в северно направление. От своя страна водата на река Дунав също потиска и насочва водите на другите две реки в северно направление. По този начин се забавя достигането на Днепровските води до териториалните води на България.
Басейнова дирекция "Черноморски район“ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда следят ежеседмично състоянието на черноморските води в три допълнителни пункта в бреговата зона, които бяха определени в отговор на нововъзникналата ситуация – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг.
В пункт Дуранкулак бряг превишения не са установени. Констатирани са незначителни превишения по показатели мед (пункт Шабла бряг, Калиакра бряг), цинк и алуминий (Калиакра бряг). Предвид данните за скоростта и посоката на морските течения към 19.06.2023 г., цитираните незначителни превишения не могат да се обвържат с инцидента с язовир "Нова Каховка“;
Данните за другите изследвани метали са или под границата на определяне на метода, или под съответния стандарт за качество на околната среда;
Данните за радионуклидите цезий-137 и тритий са в процес на анализ;
По допълнителните показатели, въведени след инцидента на язовир "Нова Каховка“ (пестициди и полихлорирани бифенили), не са констатирани превишения;
Оценка на тенденциите, свързани с установеното състояние на водите, може да се направи след натрупването на данни от минимум четири измервания.
МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
Радиационният фон в Одеска област е в норма. За това информира българското посолство в Киев в редовната си информация, изпратена до МОСВ.
Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.
Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.
Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД "Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.