Чрез изчисляването на заплатата за издръжка, нашата идея е да покажем един екзистенциален минимум, който трябва да е ориентир към това какви трябва да са минималните доходи. Това заяви в "Интервюто в Новините на NOVA" Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания на синдиката.

Днес от КНСБ публикуваха данни, според които 2588 лева на месец са нужни за издръжка на тричленно семейство. 1438 лева е необходимият чист месечен доход за издръжка на живота на един човек. За една година двете суми са скочили съответно със 156 и 87 лева. А като резултат от общото поскъпване на живота, и малката потребителска кошница от 20 жизненоважни продукта поскъпва с 6% за година и вече е на стойност 113 лева.

"Събираме данни от 27 региона в страната. Средната заплата в момента е 2000 лева брутно. Като махнете данъци и осигуровки, остават около 1500-1600 лева. Но всички знаем, че 2/3 от хората така и не получават тези пари именно заради регионалните различия", посочи Костов.

По думите му тези изследвания трябва да служат за ориентир на хората, които формират икономическата политика на България. "Нашите доходи, освен да отговарят на икономиката, трябва да са и адекватни и на реалността. Виждаме какво се случва в магазините", заяви още синдикалистът.

Той посочи, че 933 лв. е минималната заплата у нас и тя е най-ниската в целия Европейски съюз. "На всичко отгоре с нея можем да си купим най-малко", изтъкна Костов.

По думите му за момента се готвят само секторни и локални протести на работещи в страната, но ако няма хоризонтална политика по доходите за всички хора, ще последват други процеси и събития.