Като курсист вече сте преминали през теоретичното и практическото обучение, за вземане шофьорска книжка. Положили сте успешно и “вътрешните" изпити. Но за съжаление най - трудното тепърва предстои. Добре е да бъда подготвен какво следва.

Явяване на изпит

Преди да получите така желаната шофьорска книжка трябва да се явите на изпити - теоретичен (листовки) и практически (кормуване)- пред изпитна комисия с председател и членове, определени от директора на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация". Задължение да ви запише за тези изпити има школата, в която се обучавате. Изпитите отново (както “вътрешните") се състоят в решаване на тест - на хартиен или електронен носител (таблет), и в управление на МПС на учебна площадка и/или по пътищата в населеното място. Първо се явявате на листовки, а след това и на кормуване, които се провеждат в различни дни.

Има ли все пак някакви срокове ?

Добре е да знам, че ако в 1-годишен срок от полагане на теоретичния изпит не се явите на практически, ще трябва отново на положите теоретичен - така да се каже, “листовките" важат 1 година.

Какво ще ми струва явяването на изпитите?

Трябва да имате предвид, че за явяване на изпитите се заплащат и такси. Да кажем, че школата е заявила явяване на цяла група на теоретичен изпит или практически изпит - таксата ще бъде 100 лв. за групата, а ако се явявим като отделен кандидат на теоретичен изпит - 20 лв.

Как протичат изпитите?

Теоретичните изпити се провеждат в кабинети на ИД “Автомобилна администрация", снабдени с видеонаблюдение. Практическият изпит за управление на автомобил (най - често на практика) се провежда по пътищата в населено място - областен град или с жители над 30 000 души. Автомобилът, на който ще бъдете изпитван, трябва също да има камера, която записва случващото се в автомобила и пътя, по който се движа. Важно е камерата да записва и картина, и звук, които впоследствие да могат отново да бъдат възпроизведени, пише pravatami.bg. 

Важно! 

Шофирането е много отговорно действие и за съжаление понякога създава сериозни и опасни за живота ситуации. За да сте подготвени за тях, трябва задължително да преминете и през курс за оказване на първа долекарска помощ. Той се организира от Българския червен кръст и в края му ще трябва да положите тест. Ако го преминете успешно, ще получите удостоверение за завършен курс по първа долекарска помощ, което ще ви бъде нужно, за да получите книжката си. На курса ще се научите как да сприте кръвотечение, да превържете рана, да направите “изкуствено" дишане и други полезни неща, които често могат да бъдат животоспасяващи!

Успешно полагане на изпитите

Теоретичният изпит за шофьорска книжка за лек автомобил се състои от 45 въпроса, за които разполагам с 40 минути, а максималният брой точки е 97. За да сте го издържали, трябва да получите поне 87 точки. По време на практическия изпит грешките ви се отразяват от изпитващия в контролна карта чрез специално електронно устройство. То подава данни до информационната система, поддържана от ИД “Автомобилна администрация". Докато ви изпитват в лекия автомобил, могат да присъстват изпитната комисия и следващите по ред за изпит кандидат. Комисията няма право да се намесва в управлението на автомобила по време на изпита - да помага, да пречи като хваща кормилото например, освен ако трябва да предотврати пътнотранспортно произшествие или ако особено се затруднявате или застрашават останалите участници в движението. Практическият изпит продължава не по - малко от 25 минути. Кормуването се прекратява, ако комисията се намеси, защото създавам опасност за другите на пътя или има предпоставка за ПТП. Изпитната комисия ще оцени способността ми да управлявам безопасно МПС, а оценката ми се нанася в протокол. 

Важно! 

Ако се провалите на практическия изпит, ще трябва да премина допълнително обучение, за да се явите отново - най - малко 4 учебни часа (за лек автомобил).

Имам ли право на възражения по провеждането на практическия изпит?

Изричен ред за подаване на жалба от ваша страна като изпитван няма. Разбира се, винаги можете да изпратите жалба в свободен текст до ръководителя на ИД “Автомобилна администрация" или пък до началника на съответната ДАИ. Ако членът на комисията или пък ръководителят на учебната школа смятат, че при провеждане на изпита са допуснати нарушения, трябва да впишат забележка в изпитния протокол. Най - късно до края на следващия работен ден те уведомяват ръководителя на ИД “Автомобилна администрация". Добре е да имам предвид, че записите от теоретичните и практическите изпити се пазят 3 месеца.

Какво следва след изпитите?

В първия работен ден след провеждане на изпитите регионалното звено на ИД “Автомобилна администрация" - съответната ДАИ изпраща на областна дирекция на МВР екземпляр от изпитните протоколи. Въз основа на тях ще ви бъде издадена шофьорска книжка, ако сте положили успешно изпитите. Свидетелство за управление на МПС ще ви бъде издадено в няколко случая:

- при първоначално придобиване на правоспособност - когато до този момент съм нямал шофьорска книжка;

- когато придобивам правоспособност за нова категория;

- когато са ми били отнети всички контролни точки и е трябвало да върна книжката си;

- при подмяна с нов образец на шофьорската книжка, при изтичане на срока й на валидност или при промяна на данните ми;

- когато е нужно да ми се издаде дубликат на шофьорската книжка;

- когато имам чуждестранно свидетелство за управление и то трябва да ми се подмени;

- при подмяна при възстановяване на правоспособност поради отказ от категории - например имам “В" и “С" категории, но искам да се откажа от “С" категория и книжката ми да бъде само за “В" категория.

Ако имам свидетелство за управление на лек автомобил, неговият срок на валидност е 10 години.

Какви документи са необходими?

Следните документи трябва да подадете в “Пътна полиция" при Областната дирекция на МВР по постноянния си адрес, а при подмяна на книжката поради изтичане на срока й на валидност - и в Районно управление на МВР:

- заявление по образец с приложени платежно за платена държавна такса, предходното свидетелство за управление на МПС (само при подмяна), а при изгубена, откраднота, повредена или унищожена шофьоркса книжка - и декларация за това;

- медицинско удостоверение;

- копие от удостоверение за психогическа годност (ако такова се изисква за съответната категория);

- копие от удостоверение за преминат курс по долекарска помощ - т. нар. курс към БЧК;

- декларация, че обичайното ми пребиваване не е в друга държава от ЕС и че нямам издадена книжка от друга държава членка на ЕС;

- копие от свидетелство за завършено най - малко основно образование.

Документите трябва подадете лично или да упълномощя някого с изрично нотариално заверено пълномощно. Добре е да носите оригиналите на всички документи във вас, в случай че служителят, който приема заявлението, ги поиска, за да ги свери с копията им.

Кога най - накрая ще получите шофьорска книжка?

Шофьорската книжка ще бъде готова за максимум 30 дни (при нормална поръчка) или до 10 дни (ако пусна “бърза поръчка") от подаване на заявлението. Ако пък подавадете заявление чрез дипломатическо или консулско представителство на България в чужбина, може да се наложи да чакам и до 90 дни.