Структурните проблеми и неравенствата в доходите не могат да бъдат решени с този бюджет за половин година. Един къс бюджет, в който трудно можем да очакваме някакви драматични структурни промени, се опитва да увеличи събираемостта на приходите. Така финансистът Левон Хампарцумян определи Бюджет 2023 в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на "Фокус“. 

Според него съществува реална опасност разходите по събиране на приходи да надминат събраните суми. "Не е парадоксално, често се случва. Когато тръгнете да фискализирате съвсем малки бизнеси, те са достатъчно гъвкави и могат да плащат една част по банков път, една част – по небанков път. По принцип е добро намерение, дано съвпадне с практиката на компаниите“, коментира той.  

Левон Хампарцумян смята, че Министерство на финансите ще успее да задържи дефицита в рамките на 3%, тъй като разполага с необходимите инструменти, с които може да го регулира.  

По думите му при разглеждането на бюджетите на държавата винаги е имало опити за прокарване на лобистки интереси, сега също ще има. "Тези въздействия не можем да ги изключим и ги виждаме по един или друг начин. Въпросът е колко управляващото мнозинство ще има сили да се противопостави“, допълни финансистът. 

Според него големият проблем, който обаче няма как да бъде решен на ниво бюджет, е ефективността на изразходване на публични средства. "Ако бъдат изразходвани по начина, по който се изразходват примерно средствата за ноторно известните жълти павета, няма бюджет, който да насмогне на това“, коментира Левон Хампарцумян. 

Контролът на разходване на тези средства също е важен, подчерта той. "Представете си милионни бюджети, контролирани от хора с относително скромни заплати. Ако системата не е направена така, че да има взаимен контрол, тези хора много лесно могат да бъдат "мотивирани“ по някакъв начин леко да примижат и да получим това, което получаваме като продукт на различните видове изразходване на публичните средства“, посочи още Левон Хампарцумян. 

Той определи като добра новина ратифицираното днес гаранционното споразумение между Европейската инвестиционна банка и България за заем за Българската банка за развитие за малките и средните предприятия на стойност 175 милиона евро. "Мисля, че тези пари ще бъдат похарчени през някаква система от споразумения през търговските банки, както е правено с други продукти на ББР, и те работят добре – наистина подпомагат малки и средни фирми“, обясни финансистът.