Европейски ден на предприемача тази година си е поставил амбициозната задача да ни говори за изкуствения интелект и зелени идеи на младите хора и предприемачи в България. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Леона Асланова – изпълнителен директор на Innovation Starter.

"Форумът събира не само най-добрите младежки предприемачески идеи от студентите в България, но понеже се провежда и в сградата на Европейската комисия – Дома на Европа, той слага фокус и върху конкуренцията, т.е. върху това, което излиза от всички страни в Европейския съюз в областта на изкуствения интелект и зелените политики.“  

Ежегодният форум за насърчаване на предприемачеството в България ще се проведе на 8 ноември 2023 година присъствено в залата на Дома на Европа в София от 09.30 до 16.00 часа. Събитието се организира за а 21-ви пореден път от Центъра за трансфер на технологии към Научноизследователския сектор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" съвместно с Innovation Starter. Фокусът на събитието ще бъде върху състоянието на студентското и младежко предприемачество в България, възможностите за финансиране, менторските програми, осигуряващи допълнителни знания на предприемачите и зелените политики в подкрепа на предприемачеството.

По думите на изпълнителения директор на Innovation Starter, едни от най-слабите страни на България са в областта на иновациите и трябва да работи точно в тази посока за повече идеи за борба с климатичните промени. "Изкуственият интелект е част от нашето всекидневие независимо дали го осъзнаваме или не. И две от стартиращите компании, с които ние сме работили, ще покажат точно това: как базирано на изкуствения интелект те създават нещо друго – в единия случай един невероятно качествен езиков редактор на български език, който ви позволява не само да редактирате с невероятна лекота текстовете си, но ви и дава креативни предложения за заглавия, как да ги допълвате и записвате. Другият проект таргетира идеята за автоматизиран дигитален пчеларски дневник.“  

Според Леона Асланова България изостава много и в това да се защитава правилно от различните природни катаклизми, породени в последните години от климатичните промени. Затова трябва да се работи активно в тази посока. "Това е сферата, на която трябва да наблегнем, и в следващите 10 години ще можем да бъдем конкурентоспособни. Защото България е климатичен рай на фона на всичко случващото се по света. И докато все още е така, ние имаме лукса сега да измислим решения за бъдещето, а не да ни връхлетят големи неприятности и да се окаже, че сме неподготвени.“

Прецизирането на човешкото знание през технологията със сигурност ще доведе до промени в различни сектори на човешкия живот, смята още Леона Асланова. Сферите, в които се развиват най-добре иновациите в България, според нея са образованието и медицината. "В България най-бързо ще се усети промяната в образователния сектор, където с редица от приложенията могат да се правят индивидуални програми за учене на всяко дете според неговите характеристики и знание. Този начин не компенсира живия учител, преподаването и груповата работа в час, той компенсира обаче това когато си сам да индивидуализира и да сведе до твоето знание точно тази информация, която ти е необходима, за да вървиш бавно и постепенно напред. Така че той ще е един помощник за всяко дете и учител.“

На Европейски ден на предприемача ще участват над 100 млади предприемачи в програма, която се състои от 2 части. В първата част финансови институции представят техни схеми и идеи за финансиране на предприемачеството, от друга страна се представят млади предприемачи. Във втората част младите участници споделят своя опит в различни области, а на финала следва награждаване на победителите в конкурса "Млад предприемач в науката". 

"Аз искам да виждам повече стартиращи български компании, които работят конкретно с продукт и услуга, които да са пряко насочени към българското население за подобряване то на качеството на живот в страната. Искам да видим как българският бизнесът чрез иновации променя средата, в която живеем,“ каза още Леона Асланова.