"Безобидните фойерверки“ в някои случаи водят до необратими травми – започвайки от разкъсване на пръсти или дори дланта до загуба на зрението или дори смъртни случаи. Има изделия, които могат да се продават на деца от 12-годишна възраст, и други, за които трябва да има задължително навършени 16 или 18 години. Но дори и проверени, не е изключено наличието на дефект, съответно и инциденти, дори при стриктното спазване на описаните инструкции на опаковката.

При разкъсно-контузните рани, които са и най-често срещаните, ръбовете на раната имат неправилна форма, налице е отлепване на подлежащите тъкани и оток, поради имбибиране с кръвта от разкъсаните кръвоносни съдове. Увеличава се и рискът от тромбозиране на увредените съдове, което води до допълнително влошаване на кръвоснабдяването към засегнатите тъкани.

Некротизиралите тъкани, съсиреците, нарушението на кръвообращението, както и увреждането на нервите в областта на раната създават благоприятни условия за развитие на инфекция. Своевременно трябва да бъде потърсена лекарска помощ, тъй като некротизиращите участъци, загубата на кръв и рискът от инфекция, на фона на забавяне могат да станат пряка причина за ампутация на наранения крайник.

Ударната вълна може да има и по-тежки последствия при подобни инциденти. Могат да пострадат не само ръцете, а също така разположените в близост части от тялото. В повечето случаи се касае за малки по площ изгаряния, но дълбоки и трудно зарастващи. Освен това са разположени на деликатни места по откритите части на тялото – лице, очи, шия, ръце.

Най-чести травми на очите са свързани с изгарянията на клепачите и повърхностните слоеве на очната ябълка, както и попадане на различни чужди тела в кожата на клепача, конюктивата или очната повърхност. Тези травми най-често се срещат при деца и млади хора.

Най-тежките травми са отворените травми, при които чуждото тяло може да проникне и разкъсаната очна ябълка. Когато травмата е съпроводена с проникване на чуждо тяло в окото в никакъв случай не трябва да се прави опит то са се отстранява.

При неправилно боравене с пиротехнически средства и взривни вещества, често се наблюдават изгаряния на клепачите и на очите. Изгарянето на окото може да бъде химично или физично.

Ако в окото попадне някакво вещество от състава на фойерверките, се причинява химическо изгаряне. В такъв случай окото може да се облее обилно с вода, която да отмие попадналото вещество. Не трябва да се прави нищо повече, а веднага трябва да се потърси лекар.

Самолечението може да увреди допълнително окото, може да влоши състоянието и да доведе до дефинитивна загуба на зрението.

Важно е уточнението, че засягането на слуха е не следствие на изгаряне, а на звуковата травма. За остра звукова травма говорим, когато звуковото въздействие е краткотрайно, но силно по интензитет. Симптомите се изразяват в шум в ушите, проява на болка, намален слух, по-рядко е възможно и проявата на световъртеж. В по-голяма степен се засяга ухото, което е по-близо до източника на звук.

При еднократно въздействие и в зависимост от индивидуалната устойчивост и звуковия интензитет, най-често след часове до няколко дни слухът постепенно се възстановява, а шумът в ушите изчезва. Дори и при еднократно въздействие, обаче е възможна трайна увреда на слуха. Около 1/3 от случаите на намален слух са именно резултат на звукова травма.

От значение е и правилното използване на пиротехниката, за да бъдат предотвратени и инцидентите. Специалистите препоръчват повърхността, върху която се закрепя пиробатерията да бъде твърда, равна и суха, за да се предотврати разместването ѝ по време на изстрелване, съветват от Puls.bg. Ракетите не трябва да се забиват директно в земята, а ако е с по-големи размери, бутилка ще свърши работа. И колкото и да е очевидно, все пак да е казано - никога не задържайте пиротехниката в ръка!