Думи на надежда идват от лекарите в Клиниката по детска хематология и онкология в ИСУЛ. Оттам съобщиха, че 90% лечими са най-честите детски злокачествени онкологични заболявания в България. Следва среща с двама от младите специалисти, които се грижат за най-малките пациенти именно в тази клиника.

За децата те са част от семейството. А за тях децата са смисъл и удовлетворение.

"Емоционална вътртележка - изпитваш палитра от емоции, но и работа, където всеки ден предизвикваш себе си, порастваш заедно с твоите пациенти, откриваш нови граници на възможностите си и се развиваш постоянно", обясни пред БНТ Йолин Дончева от Клиника по детска клинична хематология и онкология -УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" .

"Ако можех да върна времето назад отново с 12 години отново бих дошъл в тази клиника и това, което на първо място смятам, че студентите по медицина заобичват и се влюбват в онкологията, е нейната непрекъсната иновативност, динамичност, непрекъснато се откриват нови лечения", каза Иван Борунсузов от Клиника по детска клинична хематология и онкология - УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".

"Много млади колеги мислят, че когато дойдат тук те ще видят само негативните неща, че ще е много страшно и че ще ги срине, но това всъщност не е така. Това е най-развиващата се сфера в медицината и ако при възрастни с онкологични заболявания в голяма част от случаите прогнозите са много лоши, при децата това не е така", обясни Йолин Дончева.

"Да постигнеш излекуване на пациента и да го видиш жив и здрав след 5 години, не може да се сравни с нищо друго", каза Иван Борунсузов.

И ако преди 50 години детско онкологично заболяване е звучало като присъда, то днес шансът малкият пациент да бъде излекуван напълно е огромен.