Не могат да се отнемат книжки или да се спират от движение автомобили на базата на полеви тест за наркотици и алкохол. Това заяви акад. д-р Добрин Свинаров от Централна клинична лаборатория към УМБАЛ "Александровска" в "Денят започва" по БНТ.

"Полевите тестове са направени така, че да дават относително малко фалшиво отрицателни резултати, но за сметка на това дават доста фалшиво положителни такива. Официално документирано е, че полевите тестове дават гаранция за резултата от 15 до 87%. Лекарствата за мигрена, болкоуспокояващи, за настинка могат да дадат положителна проба за наркотици. Има две категории тестове за наркотици. Първите са полевите, пресяващите, вторите са потвърдителни. Трябва да се правят и от двата вида, за да е сигурно", каза Свинаров.

Д-р Свинаров уточни, че не може да се вземат каквито и да е решения като съдебномедицински или токсикологични, преди да се извърши кръвна проба.

"Кръвната пробра е по-важна тя показва истинския резултат", заключи Свинаров.

Той потвърди, че има лекарства, които влияят на шофирането и това може да има ефект върху поведението на човека, който ги е употребил.

"Трябва да има списък на лекарства, при употребата на които излизат положителни резултати за алкохол и наркотици. На листовката на медикамента е упомената дали забавя движения, проблеми с концентрацията дали има ефект върху работа с машини и шофиране", коментира д-р Добрин Свинаров.

По думите му добавките за тренировки и хормоналното лечение също могат да дадат фалшива проба.