От началото на годината стана ясно, че детското отделение на друга общинска болница – това във Втора градска болница, спира да съществува и пациентите от там ще се пренасочат към Пета градска болница. Още от преди това се говореше, че в нашата болница ще се разкрие и денонощен педиатричен кабинет. Поради тези причини се увеличи както пациентопотокът, така и броят на амбулаторните прегледи към отделението. На практика, всеко дете, за което близките преценят, че е спешен случай, се преглежда в кабинета в отделението от дежурния лекар. Това каза пред medicalnews.bg д-р Татяна Доломанжи, педиатър в Пета градска болница. 

"Ние не отказваме прегледи -преглеждаме деца от Лакатник, от голям брой северни квартали на София, сред които “Надежда", “Връбница", “Банишора" и други. Работата се разрасна, но за сметка на това възнагражденията намаляха, защото се спряха допълнителните материални стимулирания. Ситуацията беше такава от януари, като към средата на март вече се видя, че не може да продължава повече на фона на подобно ниско заплащане", коментира още тя.

"В средата на март проведохме среща със заместник-директора на болницата д-р Стоева, която ни посъветва да опишем в доклад какви са проблемите и да се информира директорът. Още тогава ние заявихме, че сме в готовност да си подадем молбите за напускане, ако не бъдем чути и възнагражденията ни не се увеличат. На 10-то число този месец ни преведоха заплатите за март, в които нямаше нито увеличение, нито допълнително материално стимулиране", уточни специалистът.

"Чистата сума, която получавам е 1700 лв. През март съм взела малко повече заради празнично дежурство, което поех на 3-ти март. На този фон, всички виждаме как растат цените на всичко, повишиха се минималните работни заплати, но заплатите в здравеопазването не се промениха. На всеки, който ме попита дали тази сума е достатъчна, бих отговорила с въпрос “Вие бихте ли искали вашето дете да работи за тези пари и понякога да разчита финансово и нас вас?". Лично за мен това е обидно", каза д-р Доломанжи.