Лекар: Тези лекарства имат ефект върху много функции в тялото, което е причина за странични реакции. Трябва да се внимава с тях!
©
Това написа във Фейсбук д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн.
Ето какво още коментира той:
"Кои са те и защо е нужно да внимаваме с нестероидните противовъзпалителни при по/дълга употреба от няколко дни?
- Болки в стомаха и кървене от храносмилателната система – в стомаха имаме солна киселина и потискането на простагландините прави лигавицата по-чувствителна към увреда и дори кървене. Затова продължителната употреба на нестероидни противовъзпалителни изисква и лекарства, потискащи киселинността на стомашния сок.
- Повишаване на кръвното налягане
- При налична увреда на бъбреците дълготрайната употреба на нестероидни противовъзпалителни води до влошаване на бъбречната функция
- Увеличен риск от сърдечно-съдови инциденти в пъти (изключение аспирин)
- Аспиринът потиска циклооксигеназата необратимо, което има за ефект
потискането на натрупването на тромбоцити (кръвни телца, които спират кървенето), затова и при приемане на аспирин имаме риск от повишено кървене.
При аспиринът този ефект противодейства на иначе рисковите за сърдечно-съдови проблеми ефекти на останалите лекарства от групата.
Всички тези странични ефекти до голяма степен липсват при парацетамола (който действа само на "централната“ мозъчна циклооксигеназа) и аналгина, но пък липсващото противовъзпалително действие намалява ефекта им.
Винаги е добре, особено при по-възрастни хора с увреда на съдовете, бъбреците и проблеми с кръвното налягане да се избягват максимални дози на нестероидните противовъзпалителни (намигане към колегите-хирурзи), да се започва с аналгин или парацетамол, да се избягват дълготрайни многомесечни терапии и да се мисли за комбинирани схеми, без да се разчита на само един нестероиден противовъзпалителен".