Лекар: След счупване на тази става идват много неприятности
©
"Първото нещо, което близките на хора със счупване на тазобедрената става трябва да предприемат, е да ги вдигат често. Пациентите да се опитват да се движат с тяхна помощ, възможно най-бързо да се премине и към ходене с патерици. След поставяне на изкуствена става възстановяването е 100%. Дори да е бил лежащо болен преди операцията, човек си връща активността, защото изчезва болката. Няма възрастова граница за операция с изкуствена става, и на 94-годишна жена сме поставяли - тя преживя операцията без проблеми", уточни той.
Коляното е най-младата точка генетично, и като става е най-несъвършена.
"Всичко, което й се случва, е с по-тежки последици заради големия усукващ момент. Останалите стави еволюционно имат повече механизми за възстановяване. Коляното се намира по средата на опорната точка на тялото - ходилата и торса, и при падане напред първо се контузва коляното. За възстановяването му са нужни между 6 и 12 месеца.
Глезенът също е често травмирана става през зимата, но при него около 90% са навяхвания. Не бива обаче да се подценяват, защото те увреждат връзковия апарат. Но с добро ръководене от един травматолог, послушание от страна на пациента и изпълняване на всички препоръки и указания повечето наранявания преминават за 15-30 дни. При останалите 10 % се налага операция.
В някои случаи се изважда рамото – най-подвижната става, която най-лесно се луксира, но и в първите секунди се намества по възможно най-лесния начин. При добро стечение на обстоятелствата наблизо може да има медицинско лице, което да помогне ставата да се намести. Ако наместването не стане веднага, трябва да се приложи анестезия и квалифицирана медицинска помощ. Възстановяването е за 6 месеца, като през това време човек не бива да вдига тежести и да не прави резки движения", коментира пред zdrave.to специалистът.
Кога да посетим спешния център?
"Спешният център трябва да се посети веднага, след установяване на оток и кръвонасядане, но нито един травматолог не може да каже само от един преглед дали има счупване. Ние разчитаме да се направи и снимка, а рентгенът е голям клюкар и казва всичко. Възрастните хора посещават по-често кабинета на травматолога и идват с по-тежки наранявания. Това не е защото костната им система е по-слаба, а защото реакцията им е по-забавена и не се подготвят за удара", категоричен бе той.