Лекар: Менингококовата инфекция води до рязко влошаване и смърт

©
Всичко започва в неделя. 11-месечното бебе вдига висока температура и започва да повръща. Родителите търсят помощ в болница. Детето е прегледано, а на следващия ден е пренасочено към специализираната болница по инфекциозни болести в София.
"11-месечно бебенце постъпи на 24 март, понеделник, около 13 часа. Постъпи в увредено състояние с фебрилитет, с белези на дехидратация. Прието е веднага в отделението, назначени са съответните изследвания. Започнали сме незабавно терапия, рехидратираща терапия, антибиотична терапия, антиедемна терапия и кортикостероидна терапия, но в хода на престоя, в ранния следобед, състоянието му рязко се влошава", заяви пред BG on Air изпълнителният директор на "Проф. Иван Киров" Тома Томов.
Състоянието на детето рязко се влошава
Диагнозата е менингококова болест, която представлява бактериална инфекция. Състоянието на детето се усложнява и се налага да бъде преместено отново, този път в педиатричната болница.
"Първото детенце е постъпило при нас в крайно тежко и критично състояние. Въпреки всичките реанимационни мерки, които са положени за него и адекватното и навременно лечение, за съжаление, изходът беше фатален", каза началникът на Дигностично консултативния блок към СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" д-р Албена Спасова.
Според директора на Инфекциозната болница забавянето не е оказало влияние върху крайния резултат.
Започна проверка от Медицински надзор
"За съжаление, понякога това заболяване протича точно по този начин. Много бързо влошаване в състоянието, разгръщане на клиничната симптоматика и фатален край в рамките на 24 часа, или малко повече от първите симптоми", допълни Томов.
След случая с починалото бебе започна проверка от Медицински надзор. В момента в педиатрията има и друго дете със същото заболяване, което е в тежко състояние. То е на 13 години.
"Другото детенце е с картината на менингококов менингит. То се лекува в нашето интензивно отделение. То също е в доста критично състояние. Правим всичко възможно, за да помогнем на детето. Не е ясно как се е заразило", каза още д-р Спасова.
Братчето на детето - на 11 години, е в Инфекциозната болница, но утре ще бъде изписано.
Бактериалната инфекция може да се предаде, но само при близък много контакт. Има ваксини срещу нея, но те не влизат в задължителния имунизационен календар.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Зов за помощ: 22-годишният Християн с рядка форма на рак
21:14 / 30.03.2025
Митко Димитров: Някои политици са се вторачили в МВР и дъвчат тем...
14:08 / 30.03.2025
Полковник Георги Патев за шпионажа във Великобритания: Имаме рабо...
13:07 / 30.03.2025
Как хотелиерите по Черноморието се подготвят за сезона и какви ще...
12:40 / 30.03.2025
Проф. Ангелов: Действията на ПП-ДБ застрашават влизането на Бълга...
12:25 / 30.03.2025
Рая Назарян за вота на недоверие: Поредният опит на опозицията да...
10:09 / 30.03.2025
Актуални теми