Лекар: Колкото по-тревожни са родителите, толкова по-трудно се оправят дечицата
©
Според нея интегралността и разглеждането на пациента като единно цяло са ключови в постигането на желания терапевтичен ефект върху неговото заболяване, пише svetatnazdraveto.bg.
"Това, което се опитвам в тази дългогодишна своя практика като лекар-хомеопат, е да отделям достатъчно време, за да говоря с родителите на моите пациенти. Имаме нужда да изслушаме и родителите на децата за техните собствени страдания и болки, защото когато родителят е тревожен, енергията, усещането, атмосферата в семейството е различна“, откровена е д-р Угринова.
И добавя: "Забелязала съм, че колкото по-тревожни са родителите, толкова по-трудно се оправят дечицата“. Според нея така се формира порочен кръг. За да бъде избегнато това е необходимо енергията да тече в посока от родителя към детето. Експертът съветва, че каквито и симптоми да са налице, родителят трябва да бъде изцяло фокусиран в посока да успокоява и да дава хармония, баланс, сигурност, увереност и подкрепа на своето дете.
Но как да останем спокойни, когато малчуганите боледуват? "Нужен е контакт с родителите. И този контакт трябва да бъде изграден на едно взаимно доверие. Родителят да дойде, да сподели болките, симптомите при детенцето и начинът, по който той възприема боледуващото си дете“, категорична е д-р Угринова.
След което допълва: "Това, на което ставам свидетел от известно време, е че много от младите хора изпитват и чувство на вина“. Те не следва да се чувстват виновни за създалата се ситуация, а паниката винаги е лош съветник в подобна ситуация.
"Хомеопатията, като всеки терапевтичен метод, има своите ограничения“, пояснява д-р Угринова. Според нея хомеопатичното лечение не може да бъде използвано при различните психиатрични състояния, при тежките неврологични заболявания, както и при пациентите с онкологични заболявания.
"Тъй като хомеопатичните лекарства са по-особени като структура и съдържание – субстанцията на изходното вещество е хиляди пъти разредена, те са на практика безвредни. И тук веднага се очертават две големи ниши пациенти, които могат през цялото време да приемат хомеопатия и това са децата и бременните жени“, обяснява хомеопатът.
"По време на бременност хомеопатията е абсолютно показана без риск нито за плода, нито за самата жена“, разказва тя.
Д-р Зорка Угринова е специалист по "Обща медицина“ и "Клинична хомеопатия“. Завършва "Медицина“ през 1996 г. в Медицински унивеситет – София. Член е на управителния съвет на Българската медицинска хомеопатична организация и е главен редактор на вестник "Acta Homeopathica“. Дългогодишен преподавател е към Европейската школа по клинична хомеопатия. Тя е автор на множество книги и публикации в своята професионална област. Обича да пише и поезия.