Артроскопската хирургия е  част от така наречената миниинвазивна хирургия, която дава възможност да оперираме определени органи или части от тялото, без да нанасяме голяма хирургична травма. Това каза доц. д-р Антони Георгиев, който е началник на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед“.

"Това е възможно, като се оперира с оптическа система, свързана с камера и монитор и ние можем да видим, оценим и съответно интервенираме структури, които са разположени дълбоко в тялото. В класическия случай трябва да се правят много големи хирургически разрези,  което после усложнява възстановяването", каза специалистът. 

Вече има роботизирани системи и в нашата специалност, и най-вече в коремната хирургия. "Повечето хора са чували за робота Да Винчи и възможностите му. В Софиямед имаме такъв", каза лекарят.

"Артроскопската хирургия е по-приложима, отколкото конвенционалната хирургия, тъй като травмата, която ние нанасяме, е много по-минимална. Така че при хора, при които общото състояние е по-увредено и при които загуба на кръв и травмиране на тъкани е по-опасно. При нас реално тези рискове са сведени до минимум", допълни той.

"Капачката защитава коляното. Тя изглежда като един щит пред него, но реално не е точно така. Капачката го защитава от директен удар при падане на пода например. Донякъде го защитава, защото и тя подлежи на счупване, но коляното е една нестабилна става. Нестабилните стави дават възможност за много по-голямо движение. Едната повърхност е заоблена, а другата е плоска. И това нещо трябва да функционира стабилно. За да може да се получи, има един много комплексен връзков апарат, който обхваща цялата става, включително и сухожилията на мускулите на бедрото, на подбедрицата, за да може да осигури тази стабилност и едновременно с това голям обем на движение. Именно това е проблемът, че осигурявайки стабилност, тези структури са подложени на много големи натоварвания и за съжаление доста често се увреждат при някакви екстремни движения или натоварвания", каза д-р Георгиев пред zdrave.to.