Лекар: Ако внезапно почувствате бърза умора и задух, задължително идете на кардиолог
©
"От друга страна, при изследване на целия род на пациенти с хипертрофична кардиомиопатия обикновено установяваме, че има случаи на настъпила ранна сърдечна смърт при някои от предците, при други има развитие на ранна сърдечна недостатъчност, което определя и риска на пациента в настоящия момент", каза още тя.
"Обичайните оплаквания са бърза умора и задух, които настъпват внезапно, без причина. Пациентът твърди, че няма никакво сърдечно заболяване, дори, че му е нормално артериалното налягане, но започва често да се изморява и си го обяснява с напредване на възрастта. В някои случаи хипертрофичната кардиомиопатия се открива много рано, когато пациент дойде с оплакването, че се изморява само от изкачването на стълбите на един етаж. Такава умора е един от признаците на това заболяване.
В други случаи има причерняване пред очите, прилошаване, получаване на припадъци – това е симптоматиката при така наречените синкопи. Някои пациенти се оплакват от ускорена сърдечна честота (тахикардия), което всъщност е един от начините сърцето да компенсира намаления си капацитет. Това са най-честите оплаквания, които водят хората до кардиологичен кабинет", уточни лекарят.
Лечението
"Лечението е персонализирано, според типа на заболяването. Имаме на разположение нови медикаменти за хипертрофична кардиомиопатия, които прилагаме, когато тези пациенти са със сърдечна недостатъчност. Нужно е също задължително да се подобри общото състояние, което може да стане чрез ограничаване на тютюнопушенето и употребата на алкохол, чрез увеличаване на физическата активност, чрез правилно хранене, като се избягват храни с високо съдържание на готварска сол, както и чрез лечение и контрол на всички придружаващи заболявания.
Разполагаме с медикаменти, които са предназначени основно за лечение на редки болести с патологично натрупване на белтък, като болест на Фабри и амилоидоза. Те протичат по същия начин като хипертрофичната кардиомиопатия – със задебеляване на миокарда. И точно с тези медикаменти постигаме значително подобрение.
Очакваме в скоро време да влезе нов медикамент в България, който вече е одобрен от Европейската агенция по лекарствата. Този медикамент е от групата на миозиновите инхибитори и намалява дебелината на миокарда", поясни доц. д-р Красимира Христова.