Симптомите при дефицит на витамин D включват умора, често боледуване, безпокойство, болки в костите и по-бавно зарастване на рани, наред с много други. Това каза д-р Антонина Бачева, специалист по клинична лаборатория, завеждащ Клинична лаборатория в МБАЛ "Света София“ в  столицата.

"Витаминът взаимодейства директно с клетките, отговорни за справяне с инфекциите. Ако често боледувате, ниските нива на витамин D може да са допринасящ фактор. Изследванията показват, че има връзка между дефицита и инфекциите на дихателните пътища, като обикновена настинка, бронхит и пневмония", уточни специалистът пред zdrave.to.

"През 2020 г. се установи, че дефицитът на този витамин е свързан с някои вирусни заболявания, като хепатит, грип, COVID 19 и СПИН. През 2019 г. резултатите от проведените 25 клинични проучвания доказаха, че добавянето на витамин D помага за намаляване на риска от инфекции на дихателните пътища. Дефицитът на витамина може да причини умора и лошо качество на съня

Витамин D помага за поддържане на костната плътност, като подобрява усвояването на калций от тялото ни. Болките в костите и долната част на гърба може да са симптоми на дефицит на този витамин. Той играе решаваща роля в усвояването на калция и костния метаболизъм.

Това е важно, тъй като приемането на витамин D и калций едновременно помага на тялото да увеличи максимално усвояването", коментира още тя.

Ниската костна минерална плътност е индикация, че костите са загубили калций и други минерали. Това излага по-възрастните хора, особено жените, на повишен риск от фрактури. Изследванията показват още, че загубата на коса може да е резултат от дефицит на хранителни вещества.

"По-специално,  ниските нива на витамин D се свързват с алопеция ареата, автоимунно заболяване, характеризиращо се с тежка загуба на коса. Затлъстяването е рисков фактор за дефицит на витамин D.

Дефицитът на витамина е една от причините за тревожност и депресия, особено при възрастните хора. Бавното зарастване на рани след операция може да е знак, че нивата на този витамин са твърде ниски.

В 12-седмично клинично проучване, включващо 60 души с язви на краката, свързани с диабета, приемалите добавки с витамин D са имали значително подобрение в заздравяването на раните в сравнение с плацебо групата", подчерта лекарят.

Дефицитът на витамин D обикновено се лекува с добавки, като холекалциферол. Магнезият също помага за активирането на витамина, така че е препоръчително да взимате и този минерал. Приемането  на повече храни, богати на витамин D, също може да повиши нивата му.

Лекарят може да ви препоръча да излизате повече навън, защото слънчевата светлина е естествен източник на витамин D. Организмът си доставя витамина и чрез храната (около 10%) и излагане на слънчеви UV лъчи (около 90%), допълни д-р Бачева.