Глаукомата е често безсимптомно заболяване, което изисква активно проследяване. За откриването й са важни профилактичните прегледи при очен лекар, особено при данни за родственици с глаукома. Това каза д-р Ралица Кермедчиева, д.м., специалист-офталмолог в Специализирана очна клиника “Пентаграм", София.

"За диагностицирането й се използва компютърна периметрия и оптична кохерентна томография (ОСТ). В това отношение сме напълно в крак със световните европейските тенденции, както и в алгоритмите на лечение. Разполагаме с богата гама от медикаменти за понижаване на вътреочното налягане", коментира още тя.

"Новостите касаят хирургичното лечение на глаукомата. Разработват се нови микроинвазивни техники и устройства – т.нар. глаукомни импланти за по-ефективно и трайно понижение на вътреочното налягане. Те осигуряват по-щадяща хирургична намеса, с по-малко следоперативни усложнения и по-бързо възстановяване на пациента. На конгреса бяха докладвани резултати от проучвания, доказващи, че тези методи осигуряват добър контрол и дълготраен ефект в лечението на глаукомата. С такъв вид имплант разполагаме и в нашата очна клиника", уточни специалистът.

Какво представлява терапията с микроимпланти, как се прилага и при кои пациенти е показана? 

"Д-р Веселин Даскалов е пионер в имплантацията на  микроимпланта PreserFlo  в страната. Касае се за микроимплант (8.5mm), изработен от биосъвместим материал (SIBS), който създава алтернативен път за отвеждане на вътреочната течност, което води до понижаване на вътреочното налягане. Методът е микроинвазивен, а периодът на възстановяване е много по-кратък

Откакто започнахме да го прилагаме в клиниката преди три години, имплантът показа високата си ефективност. Наскоро публикувахме резултатите от проследяването на нашите пациенти в продължение на две години, които показват категоричен успех на антиглаукомната хирургия в борбата с откритоъгълната глаукома", каза д-р Кермедчиева пред zdrave.to. "С радост ще кажа, че пациентите ни стават все по-информирани и случаите с напреднала, недиагностицирана глаукома се срещат все по-рядко. Но тъй като става въпрос за хронично заболяване, назначените капки за глаукома трябва да се поставят постоянно, а не временно. Именно това е едно от погрешните схващания", допълни тя.

Синдромът на "сухото око“

"Това е многофакторно хронично състояние с намалена продукция на сълза или промяна в състава й, което оказва влияние върху качеството и структурата на  слъзния филм и води до възпалителни промени на предната очна повърхност. Заболяването засяга около 30% от населението в света на възраст над 50 години. Към рисковите фактори спадат: възраст, женски пол, носене на контактни лещи, глаукома, синдром на Сьогрен, диабет, алергии, заболяване на щитовидната жлеза, прием на лекарства, блефарит и др.

Протича с парене, чувство за чуждо тяло и песъчинки в окото, зачервяване и сълзене, сърбеж в очите и замъглено зрение", обясни лекарят.

Терапията при синдрома на "сухото око“ включва изкуствени сълзи и гелове, хигиена на клепачите, топли компреси, масаж на мейбомиевите жлези и терапия с интензивна пулсова светлина.

На кои заболявания е чест съпътстващ симптом "сухото око"?

"Най-често се среща при пациентите с глаукома вследствие на дългото приложение на антиглаукомни капки. Често срещано е и при пациентите със захарен диабет, хормонални нарушения при мъже и жени, менопауза при жените, нарушена функция на щитовидната жлеза и др.", каза тя.